ویرایش محتوا
دکتر افسانه زرگنج فرد

درباره ما

مجموعه زنان ، زایمان و نازائی دکتر زرگنج فرد

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام تمامی خدمات زیبائی و درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشک متخصص ( دکتر افسانه زرگنج فرد ) و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی و به روز ترین دستگاه های پزشکی ، فعالیت خود را آغاز نموده است .
هدف ما زیبایی توام با حفظ سلامتی شماست …

با ما تماس بگیرید

شبکه های اجتماعی
 
به نظر می رسد شما در خصوص پایش سلامت بانوان (ناباروری - نازایی ) سوالاتی دارید .

می توانید با کلیک روی لینک زیر ، شماره تلفن همراه خود را بگذارید تا مشاوران ما ظرف 24 ساعت با شما تماس بگیرند .

درمان نازایی

درمان ناباروری

پزشکان به طور کلی نازایی یا همان ناباروری را به عنوان باردار نشدن پس از 12 ماه رابطه جنسی منظم بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری تعریف می کنند. هنگامی که زوجین اقدامات لازم برای بارداری را انجام داده و نتیجه حاصل نشود برای درمان نازایی باید به بهترین متخصص نازایی مراجعه کنند.

در ادمه بررسی می کنیم :
  • نازایی چیست؟
  • علت نازایی در زنان
  • درمان نازایی
  • انواع راه های درمان نازایی
  • هزینه درمان نازایی
  • جمع بندی

ناباروری چیست؟

ناباروری و نازایی یک معضل بزرگ و ناراحت کننده است به گونه ای که برخی از خانم ها راحت باردار شده و برخی دیگر نیاز به زمان بیشتری دارند تا مادر شوند. خانم هایی که اقدام به بارداری می کنند باید 6 تا 1 سال به طور مداوم تلاش کنند تا جنین صورت گیرد در حالی که اگر بیش از موعد گفته شده بارداری رخ ندهد نشانگر داشتن مشکل در زوج است. برخی از جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی بر این عقیده اند که اگر با 12 بار تلاش برای بارداری صورت گیرد و حاملگی رخ ندهد باید فورا برای درمان نازایی را شروع کنند.

درمان نازایی ناباروری

علت ناباروری در زنان

نازایی در زنان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این قسمت به برخی از دلایل مهم ناباروری زنان اشاره خواهیم کرد:

مشکلات مربوط به تخمک گذاری:

اختلالات تخمک گذاری حدود 25 درصد از موارد ناباروری را در زنان تشکیل می دهد. تخمک گذاری رها سازی ماهانه تخمک است. تخمک ها ممکن است هرگز آزاد نشوند یا فقط در برخی از چرخه ها آزاد شوند. اختلالات تخمک گذاری ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

هیپرپرولاکتینمی:

اگر سطح پرولاکتین بالا باشد و زن باردار یا شیرده نباشد، ممکن است بر تخمک گذاری و باروری تأثیر بگذارد.

مشکلات تیروئید:

پرکاری یا کم کاری غده تیروئید می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود که در تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS):

کیست تخمدان یک وضعیت هورمونی است که می تواند باعث قاعدگی مکرر یا طولانی شود و می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند. مشکلات در رحم یا لوله های فالوپ نیز می تواند مانع از حرکت تخمک از تخمدان به رحم یا رحم شود. اگر تخمک حرکت نکند، باردار شدن به طور طبیعی دشوارتر است

شرایط مزمن:

بیماری هایی شامل ایدز یا سرطان ممکن است بر نازایی و ناباروری تاثیرگذار باشد.

نارسایی اولیه تخمدان (POI):

تخمدان ها قبل از 40 سالگی به طور طبیعی کار نمی کنند و برای درمان نازایی باید برای رفع این مشکل اقدام کرد.

کیفیت تخمک ضعیف: کیفیت تخمک ممکن است در لقاح اختلال ایجاد کند. با افزایش سن، تعداد و کیفیت تخمک ها کاهش می یابد. تخمک هایی که آسیب دیده اند یا دچار ناهنجاری های ژنتیکی می شوند نیز ممکن است نتوانند باروری را ایجاد کنند. هر چه سن یک زن بیشتر باشد، این خطر بیشتر است.

جراحی:

جراحی لگن گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد اسکار یا آسیب به لوله های فالوپ شود. جراحی دهانه رحم گاهی اوقات باعث ایجاد زخم یا کوتاه شدن دهانه رحم می شود. دهانه رحم گردن رحم است.

فیبروم های زیر مخاطی:

تومورهای خوش خیم یا غیر سرطانی در دیواره عضلانی رحم ایجاد می شوند. آنها می توانند با لانه گزینی یا مسدود کردن لوله فالوپ تداخل کنند و از بارور شدن تخمک توسط اسپرم جلوگیری کنند.

آندومتریوز:

سلول هایی که به طور معمول در پوشش داخلی رحم رخ می دهند، شروع به رشد در نقاط دیگر بدن می کنند که نیاز به جراحی آندومتریوز می باشد.

بستن لوله ها:

در زنانی که انسداد لوله های فالوپ خود را انتخاب کرده اند، می توان این روند را معکوس کرد، اما احتمال بارور شدن مجدد زیاد نیست.

درمان ناباروری

بهترین روش در درمان نازایی این است که چنانچه بعد از یک سال اقدام برای حاملگی صورت گیرد، اما بارداری رخ ندهد بیمار باید به یک دکتر خوب درمان ناباروری مراجعه نماید تا برخی از آزمایشات و معاینات را اعمال کند. درمان نازایی برای کمک به باردار شدن به طور طبیعی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله سن فردی که می‌ خواهد باردار شود، مدت زمان ناباروری، ترجیحات شخصی و وضعیت سلامت عمومی فرد و …

اولین راهبردی که ممکن است زوجی بخواهند باردار شوند، داشتن رابطه جنسی بیشتر در زمان تخمک گذاری است. به طور معمول چرخه قاعدگی حدود 28 تا 32 روز طول می کشد. با شمارش از اولین روز آخرین قاعدگی، یک زن معمولا بین روزهای 11 تا 21 تخمک گذاری می کند. هر فردی که دوره سیکلش کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز است باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کند.

با این حال، زمان آمیزش جنسی ممکن است به تنهایی برای کمک به بارداری کافی نباشد. درمان به علت اصلی ناباروری بستگی دارد. نازایی در مردان می تواند شامل داروهای اختلال نعوظ باشد. جراحی ممکن است شامل روشی برای برداشتن ورید واریسی در کیسه بیضه یا ترمیم اپیدیدیم مسدود شده باشد.

در زنان ، پزشکان می توانند داروهای باروری را برای تنظیم یا القای تخمک گذاری تجویز کنند. این داروها می توانند شامل کلومیفن (کلومید، سروفن)، لتروزول (فمارا)، داروهای آگونیست دوپامین و انواع داروهای هورمونی باشند. اگر لوله های فالوپ مسدود یا زخمی شده باشند، ترمیم جراحی ممکن است عبور تخمک ها را آسان تر کند. همچنین ممکن است به فرد توصیه شود که تحت درمان ناباروری با IVF قرار گیرد.

پزشکان همچنین ممکن است اندومتریوز را با جراحی لاپاراسکوپی درمان کنند. آنها یک برش کوچک در شکم ایجاد می کنند و یک میکروسکوپ نازک و انعطاف پذیر با نوری در انتهای آن به نام لاپاروسکوپ وارد ناحیه جراحی می کنند. سپس جراح می تواند ایمپلنت ها و بافت اسکار را بردارد که ممکن است درد را کاهش داده و به باروری کمک کند.

انواع راه های درمان نازایی

از دیگر راه های درمان نازایی می توان موارد زیر را نام برد:

درمان نازایی با IUI (تلقیح داخل رحمی)

در این روش از درمان نازایی در زمان تخمک گذاری، پزشک یک کاتتر ظریف را از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند تا نمونه اسپرم را مستقیما در رحم قرار دهد.

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

در روش درمان ناباروری ivf پزشکان اسپرم را با تخمک های بارور نشده در پتری دیش قرار می دهند، جایی که لقاح می تواند انجام شود. سپس جنین را در رحم قرار می دهند تا بارداری آغاز شود. تکنیک های IVF می تواند شامل تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) باشد.

اهدای اسپرم یا تخمک

برای درمان نازایی در صورت لزوم فرد می تواند از اهدای تخمک یا اسپرم استفاده کند. درمان باروری با تخمک اهدایی را می توان با استفاده از IVF انجام داد.

تحریک الکتریکی یا ارتعاشی برای رسیدن به انزال

ممکن است بتوان با تحریک الکتریکی یا ارتعاشی به فرد در رسیدن به انزال کمک کرد. این روش می تواند به آن دسته از آقایان که نمی توانند به طور طبیعی انزال کنند، مثلا به دلیل آسیب نخاعی، کمک کننده باشد.

آسپیراسیون اسپرم از طریق جراحی

اسپرم از قسمتی از دستگاه تناسلی مرد مانند مجرای دفران، بیضه یا اپیدیدیم خارج می شود. پزشکان از IVF برای بارور کردن تخمک یا فریز کردن اسپرم برای استفاده بعدی استفاده خواهند کرد.

هزینه درمان نازایی

خوشبختانه امروز مراکز معتبری وجود دارند که با استفاده از روش های تخصصی و استاندارد، به زوجین نابارور کمک می کنند تا آرزوی بچه دار را محقق کنند و نازایی خود را و با کمک روش هایی مثل آی یو آی و یا آی وی اف حل کنند . متاسفانه هزینه این درمان ها به صورت دقیق مشخص نیست !

جمع بندی

عوامل ژنتیک و وراثت نمی تواند در ناباروری زوجین دخیل نباشد بلکه وجود برخی از بیماری های در مردان که رایج ترین آن عدم تحرک کافی اسپرم و بیماری واریکوسل و برخی دیگر در زنان که شایع ترین آنان چسبندگی رحم و داشتن بیماری اندومتریوز است که باعث کاهش روند باروری در آنان می شود.

برای مشاوره درمان نازایی با بهترین متخصص زنان در تهران می توانید از طریق شماره تماس های 02128111615 و 02122930161 تماس گرفته و از مشاوران ما باری خانم دکتر افسانه زرگنج فرد نوبت ویزیت دریافت کنید .

محبوب ترین مقالات

به وقت ملاقات نیاز دارید؟

درخواست وقت ملاقات

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*

در صورتی که از خانم دکتر افسانه زرگنج فرد نوبت برای درمان نازایی میخواهید ، لطفا شماره تلفن همراه خود را بگذارید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و برای شما با توجه به ساعات و روزهای خالی ، نوبت بگذارند .

مشاوره رایگان ( از ساعت 9 الی 20 )

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام خدمات درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشکان و متخصصین و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی ، فعالیت خود را آغاز نموده است . هدف دکتر زرگنج فرد، حفظ سلامتی مراجعان در عین تامین خواست ایشان برای نیل به حداکثر طراوت و شادابی است.

روزهای کاری

شنبه - پنجشنبه : 20.30 - 09.00
جمعه و ایام تعطیل : فقط با هماهنگی قبلی
خانه
حساب کاربری
خدمات
جستجو