ویرایش محتوا
دکتر افسانه زرگنج فرد

درباره ما

مجموعه زنان ، زایمان و نازائی دکتر زرگنج فرد

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام تمامی خدمات زیبائی و درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشک متخصص ( دکتر افسانه زرگنج فرد ) و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی و به روز ترین دستگاه های پزشکی ، فعالیت خود را آغاز نموده است .
هدف ما زیبایی توام با حفظ سلامتی شماست …

با ما تماس بگیرید

شبکه های اجتماعی
انواع دیلاتور

انواع دیلاتور

در این مقاله، انواع دیلاتور و موارد کاربرد آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.  لطفا تا انتهای این مطلب کاربردی، همراه ما بمانید.

لازم به ذکر است که استفاده از دیلاتور به عنوان کمک درمان بوده و حتما باید زیر نظر متصص زنان انجام شود در غیر این صورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر با کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد و شماره تماس 02128111615 و 02122930161 تماس حاصل بفرمایید.

دیلاتور وسیله ای است که از آن برای درمان واژینیسموس استفاده می شود. در واژینیسموس عضلات واژن به صورت غیر ارادی منقبض می شوند و از دخول و رابطه ی جنسی جلوگیری می کنند.

 

انواع دیلاتور
انواع دیلاتور

یکی از راه های درمان واژینیسموس، استفاده از دیلاتور می باشد. در این روش درمانی از دیلاتور استفاده می شود تا انقباض عضلات واژن بر طرف بشود و واژن آماده ی دخول و انجام رابطه ی جنسی باشد.

دیلاتور انواع مختلفی دارد که هر کدام از این نوع ها، در زمان های مختلف درمان استفاده می شوند و کاربرد متفاوتی دارند. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که دیلاتور چیست و چه انواعی دارد.

البته ممکن است شما به واژینیسموس خفیف دچار باشید که در این صورت حتما با ما تماس بگیرید تا مشاوره صحیح دریافت نمایید.

با این حال می توانید درمان واژینیسموس ثانویه را نیز از زرکلینیک بخواهید و در این زمینه نیز مشاوره دقیق دریافت کنید.

فهرست مطالب:

1- دیلاتور چیست؟

2- انواع دیلاتور

3- کاربرد انواع دیلاتور

4- دیلاتور خانگی

5- نکات استفاده از انواع دیلاتور

6- جمع بندی

 

دیلاتور چیست؟

همان طور که گفتیم، دیلاتور ابزاری است که در مشکلات واژینیسموس کارایی دارد. از دیلاتور استفاده می شود تا عضلات را شل تر کرده و راه را برای دخول باز کنند.

همجنین دیلاتور انواع مختلفی دارد و به سایزها و قطرهای مختلف تقسیم می شود. دیلاتور وسیله ای است که از آن نه تنها در واژن، بلکه برای افزایش اندازه ی هر دریچه ای از بدن استفاده می شود.

دیلاتور چیست؟
دیلاتور چیست؟

هر فرد می تواند با استفاده از دیلاتور و در خانه، واژینیسموس را درمان کند و یا بخشی از بدن را که نیاز به فراخی دارد، حجم داده و بزرگ تر کند. همچنین از دیلاتور توسط پزشکان استفاده می شود تا ابزارهای پزشکی و جراحی را که در حالت عادی وارد بدن نمی شوند، وارد بدن کنند و به درمان بیماری ها بپردازند.

انواع دیلاتور

دیلاتور انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال دیلاتور ممکن است یک طرفه و یا دو طرفه باشد. دیلاتورهای یک طرفه، دیلاتورهایی هستند که فقط از یک طرف قابل استفاده هستند. اما بر خلاف دیلاتور یک طرفه، از هر دو طرف دیلاتورهای دو طرفه می توان استفاده نمود که کاربردهای خاص و ویژه ی خودشان را دارند.

این تقسیم بندی یک تقسیم بندی فرعی می باشد. تقسیم بندی اصلی دیلاتو ها بر اساس اندازه ی آن ها شکل می گیرد. انواع دیلاتورها اندازه های مختلفی دارند و در قطرهای مختلف وجود دارند. در واقع هر یک از اندازه های مختلف دیلاتور، در برهه ی زمانی خاصی از درمان استفاده می شوند و هر کدام از اندازه های دیلاتور، کاربرد خاص خودشان را دارند.

می توان گفت که دیلاتورهای استاندارد که به صورت پک و بسته به بازار ارائه می شوند، در 4 اندازه موجود هستند. این اندازه ها به صورت کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ می باشند که هر کدام از آن ها کاربرد خاص خودشان را دارند. سایز کوچک یا اسمال این دیلاتورها، به طول 130 میلی متر و به عرض 24 میلی متر می باشد.

البته این اندازه ها دقت کمی دارند. زیرا دیلاتورها به شکل استوانه و یا مخروط هستند و به همین دلیل ممکن است که در بخش هایی از دیلاتور، اندازه ها متفاوت باشند و دیلاتور کمی بزرگ تر یا کوچک تر باشد.

سایز متوسط یا مدیوم این دیلاتورها دارای طول 140 میلی متر و عرض 28 میلی متر می باشد

سایز متوسط یا مدیوم این دیلاتورها دارای طول 140 میلی متر و عرض 28 میلی متر می باشد که کمی بزرگ تر از سایز کوچک می باشد. سایز بزرگ دیلاتورها طولی به اندازه ی 146 میلی متر دارد و عرض این نوع از دیلاتور به 32 میلی متر می رسد.

در نهایت بزرگ ترین اندازه ی دیلاتو ها، در طول 157 میلی متر و عرض 38 میلی متر موجود می باشد که کاربرد خاص خودش را دارد. این دیلاتورها از جنس سیلیکون می باشند و در ساخت آن ها از تکنیکی استفاده شده است که باعث شل شدن عضلات در هنگام استفاده می شود. همچنین به دلیل جنس خاصشان، درد به کمترین حد ممکن می رسد و عضلات می توانند آماده ی دخول بشوند.

پیشنهاد می کنیم از پست تعداد جلسات درمان واژینیسموس دیدن کنید.

نوع دیگری از دیلاتورها هم هستند که به دیلاتور بوژی دو طرفه شهرت دارند

نوع دیگری از دیلاتورها هم هستند که به دیلاتور بوژی دو طرفه شهرت دارند. از این نوع از دیلاتورها به صورت تدریجی استفاده می شود. به این ترتیب که حجم تنگه ی سرویکس را افزایش بدهند و همانند سایر دیلاتورها می باشد. این نوع از دیلاتورها نیز در اندازه های مختلف وجود دارد که معمولا در چهار سایز متفاوت به بازار ارائه می شود.

تفاوت دیلاتورهای بوژی دو طرفه با دیلاتورهای معمولی در این است که از این دیلاتورها می توان به صورت دو طرفه استفاده کرد. به عنوان مثال در دیلاتورهای معمولی، ممکن است که دیلاتور نیاز به شست و شو داشته باشد و این موضوع در روند درمان وقفه می اندازد و باعث برگشتن عضلات، به حالت اولیه ی خود می شود.

نوع دیگری از دیلاتورها هم هستند که به دیلاتور بوژی دو طرفه شهرت دارند
نوع دیگری از دیلاتورها هم هستند که به دیلاتور بوژی دو طرفه شهرت دارند

اما با استفاده از دیلاتورهای بوژی دوطرفه می توان از هر دوطرف دیلاتور که اندازه های یکسانی دارند، استفاده کرد و از متوقف شدن درمان، جلو گیری کرد.

لازم به ذکر است که استفاده از دیلاتور به عنوان کمک درمان بوده و حتما باید زیر نظر متصص زنان انجام شود در غیر این صورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر با زر کلینیک و شماره تماس 02122930161 تماس حاصل بفرمایید.

کاربرد انواع دیلاتور

همان طور که پیشتر نیز گفته شد، دیلاتور در سایزهای مختلفی وجود دارد و هر کدام از این سایزها کاربرد مختلفی دارند. استفاده از دیلاتور مناسب و انتخاب آن، به شرایط فرد بیمار بستگی دارد.

به عنوان مثال میزان مورد نظر برای حجیم تر شدن حفره، سایز بدن فرد و نوع بیماری، از عواملی است که در انتخاب دیلاتور تاثیر گذار است. می توان گفت که دیلاتورهای کوچک تر برای حفره هایی هستند که اندازه ی کوچکی دارند و نیازی به حجیم شدن زیاد آن ها نیست.

دیلاتورها در اندازه های مختلفی وجود دارند و تقریبا می توان برای هر استفاده ای، دیلاتور با سایز مناسب را پیدا کرد. به عنوان مثال از کوچک ترین دیلاتور، در روزهای اول درمان واژینیسموس با دیلاتور استفاده می شود.

در این روزها که سایزهای بزرگ تر دیلاتور نمی توانند وارد واژن بشوند، از کوچک ترین اندازه ی دیلاتور استفاده می شود و بعد از این که واژن به این اندازه از دیلاتورها عادت کرد، استفاده از سایزهای بزرگ تر شروع می شود و به آهستگی اندازه ی دیلاتور افزایش می یابد تا در نهایت، بزرگ ترین دیلاتور به راحتی داخل واژن شده و از آن خارج بشود.

هنگام استفاده از انواع دیلاتورها برای درمان واژینیسموس، ابتدا باید از سایز کوچک دیلاتور استفاده شود

هنگام استفاده از انواع دیلاتورها برای درمان واژینیسموس، ابتدا باید از سایز کوچک دیلاتور استفاده شود. روش استفاده به این صورت است که از ژل لوبریکانت برای روان تر کردن ورود دیلاتور به واژن استفاده می شود و سپس درمان از کوچک ترین دیلاتور آغاز می شود.

این روش باید به صورت روزانه و منظم انجام بشود و می توان گفت که نیم ساعت در روز، برای درمان کافی می باشد. درمان با سایز کوچک باید تا زمانی که این اندازه از دیلاتور به راحتی و بدون درد، داخل  واژن شده و به راحتی خارج شود، ادامه پیدا بکند.

بعد از سایز کوچک، سایزهای دیگر نیز باید به همین شکل استفاده بشوند تا زمانی که واژن به دخول عادت بکند و هنگام دخول باعث درد نشود. این درمان ممکن است ماه ها طول بکشد اما مزیت استفاده از دیلاتور این است که هزینه ی کمی در طول زمان برای فرد دارد و همچنین فرد شخصا می تواند از دیلاتورها استفاده بکند.

هنگام استفاده از انواع دیلاتورها برای درمان واژینیسموس، ابتدا باید از سایز کوچک دیلاتور استفاده شود
هنگام استفاده از انواع دیلاتورها برای درمان واژینیسموس، ابتدا باید از سایز کوچک دیلاتور استفاده شود

دیلاتور خانگی

یکی دیگر از انواع دیلاتورها، دیلاتور خانگی می باشد. این موضوع به خصوص در ایران، می تواند برای بسیاری از افراد مفید واقع بشود. زیرا قیمت دیلاتورها در ایران بسیار بالا می باشد و ممکن است فردی توانایی خرید دیلاتور نداشته باشد.

به همین دلیل دیلاتور خانگی و آموزش ساخت آن می تواند برای بسیاری از افراد مفید واقع بشود. موادی که برای ساخت دیلاتور خانگی لازم است، به دستکش جراحی، پنبه و لوبریکانت خلاصه می شود که هزینه ی بسیار کمتری برای فرد خواهد داشت.

برای ساخت این نوع از دیلاتورها، قسمت انگشت های دستکش را با پنبه پر کنید و این کار را تا زمانی که دستکس سفت بشود، انجام بدهید. بعد از سفت شدن دستکش، انتهای آن را ببندید و انگشت های دیگر دستکش را به یک دیگر گره بزنید. سپس با استفاده از لوبریکانت، دیلاتور خانگی را برای ورود به واژن آماده بکنید.

برای این که بتوانید سایزهای بزرگ تر دیلاتور را بسازید، باید از انگشت های بزرگ تر دستکش استفاده بکنید. با این روش می توانید برای خودتان دیلاتور خانگی بسازید و مبلغ بسیار زیادی را که باید برای دیلاتور پرداخت می کردید، صرفه جویی بکنید.

دیلاتور خانگی
دیلاتور خانگی

نکات استفاده از انواع دیلاتور

هنگانم استفاده از دیلاتور برای درمان، نکاتی وجود دارد که باید رعایت بشود. نکته ای که دختران مجرد هنگام استفاده از دیلاتور باید بدانند، این است که با استفاده از دیلاتور، پرده ی بکارت از بین می رود.

دیلاتورها به گونه ای ساخته شده اند که کاملا با واژن هماهنگ باشند، به همین دلیل این دیلاتورها متناسب با شیب واژن ساخته شده اند و هنگام استفاده از آن ها باید شیب جزئی واژن را در نظر گرفت.

باید توجه داشت که استفاده از دیلاتور باعث درد و سوزش خواهد شد، به همین دلیل بهتر است که از کوچک ترین سایز شروع بشود و همچنین کار باید به آرامی پیش برود و نباید از خشونت و قدرت در هنگام دخول دیلاتور به واژن استفاده کرد. زمانی باید تغییر سایز دیلاتور اتفاق بیفتد که دیلاتور کوچک تر از آن و سایز قبلی، بدون درد و سوزش و به راحتی وارد واژن شده و از آن خارج بشود.

روند درمان فقط دست خود شخص می باشد

همچنین بهتر است که این موضوع نیز در نظر گرفته بشود که روند درمان فقط دست خود شخص می باشد و تمام جزییات آن در اختیار خود شخص است. همچنین باید دانست که سوزش و درد بعد از درمان و استفاده از دیلاتور، طبیعی می باشد که البته مقدار آن باید کم باشد.

زیرا این سوزش ها به این معنی است که دیلاتور تاثیر خودش را گذاشته است و عضلات واژن در حال باز شدن می باشند. اما اگر این سوزش ها بسیار زیاد باشد، به این معنی است که از دیلاتور با سایز نا مناسب و بزرگ تر استفاده شده است و عضلات واژن نمی توانند آن را تحمل بکنند.

همچنین موضوعی که اهمیت بسیاری دارد، این است که تمرین باید مستمر باشد و هر روز و به مدت حداقل نیم ساعت انجام بشود. همچنین برای رعایت بهداشت و برای این که فرد مبتلا به عفونت نشود، بهتر است تا واژن، دست ها و دیلاتور قبل از استفاده شسته و ضد عفونی بشوند و نکات بهداشتی کاملا رعایت بشود.

روند درمان فقط دست خود شخص می باشد
روند درمان فقط دست خود شخص می باشد

با رعایت این نکات و استفاده از انواع دیلاتور، می توان بیماری واژینیسموس را درمان کرد و زندگی عادی را از سر گرفت.

 

لازم به ذکر است که استفاده از دیلاتور به عنوان کمک درمان بوده و حتما باید زیر نظر متصص زنان انجام شود در غیر این صورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر با زر کلینیک و شماره تماس 02122930161 تماس حاصل بفرمایید.

جمع بندی

دیلاتور وسیله ای می باشد که بیشترین استفاده ی آن در درمان واژینیسموس است. از دیلاتوراستفاده می شود تا حفره های بدن را کمی بازتر بکنند و حجم آن ها را افزایش بدهند.

برای این کار، انواع دیلاتور وجود دارد که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند و از انواع دیلاتور استفاده می شود تا در اندازه های متفاوتی، باعث باز شدن عضلات بشوند. در این مقاله به انواع دیلاتور و کاربردهای آن ها پرداخته شد.

توصیه میکنیم در پایان این مقاله، مقاله پرسش و پاسخ واژینیسموس را نیز مطالعه کنید.

کانال آپارات کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد متخصص زنان ، زایمان و نازایی

ارسال دیدگاه

مشاوره رایگان ( از ساعت 9 الی 20 )

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام خدمات درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشکان و متخصصین و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی ، فعالیت خود را آغاز نموده است . هدف دکتر زرگنج فرد، حفظ سلامتی مراجعان در عین تامین خواست ایشان برای نیل به حداکثر طراوت و شادابی است.

روزهای کاری

شنبه - پنجشنبه : 20.30 - 09.00
جمعه و ایام تعطیل : فقط با هماهنگی قبلی
خانه
حساب کاربری
خدمات
جستجو