ویرایش محتوا
دکتر افسانه زرگنج فرد

درباره ما

مجموعه زنان ، زایمان و نازائی دکتر زرگنج فرد

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام تمامی خدمات زیبائی و درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشک متخصص ( دکتر افسانه زرگنج فرد ) و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی و به روز ترین دستگاه های پزشکی ، فعالیت خود را آغاز نموده است .
هدف ما زیبایی توام با حفظ سلامتی شماست …

با ما تماس بگیرید

شبکه های اجتماعی
واژینیسموس خفیف

واژینیسموس خفیف

در این مطلب قصد داریم در رابطه با واژینیسموس خفیف صحبت کنیم. حتما اطلاعات بسیاری در رابطه با واژینیسموس دارید و می‌دانید که می‌تواند باعث به وجود آمدن چه مشکلاتی در بدن افراد شود.

اگر در زمینه واژینیسموس نیازمند مشاوره هستید همین حالا با ما تماس بگیرید. 

02128111615

02122930161

انواع مختلفی از واژینیسموس وجود دارد که بنا به شرایط افراد ممکن است متفاوت باشد. داشتن اطلاعات درست در رابطه با انواع واژینیسموس می‌تواند کمک کند تا پزشک فوراً اقدامات لازم را برای برطرف نمودن این بیماری انجام بدهد و درصدد باشد تا از طریق راهکارهای علمی درمان واژینیسموس صورت بگیرد.

یکی از انواع واژینیسموس، واژینیسموس خفیف می‌باشد که ممکن است در برخی بانوان به وجود آید. حال برای این‌که اطلاعات مفیدتری در رابطه با واژینیسموس خفیف داشته باشید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا راهکارهای درمانی آن را ذکر کنیم و موارد بیشتری در رابطه با آن در اختیار شما بگذاریم.

 

اینفوگرافیک دلایل بیماری واژینیسموس خفیف

در زیر 6 نکته مهم که اغلب اصلی ترین دلایل بیماری واژینیسموس خفیف هستند را در قالب یک ابنفوگرافیک برایتان درج نموده ایم.

اینفوگرافیک دلایل ایجاد واژنیسموس خفیف
اینفوگرافیک دلایل ایجاد واژنیسموس خفیف

سوالاتی که در ادامه این مبحث به آن‌ها پاسخ می‌دهیم، عبارت‌اند از:

 1. واژینیسموس چیست؟
 2. انواع واژینیسموس چیست؟
 3. علل روانی وجود واژینیسموس خفیف در چیست؟
 4. علل زیستی وجود واژینیسموس خفیف در چیست؟
 5. در هنگام مواجه شدن با واژینیسموس خفیف چه کاری باید نجام اداد؟
 6. درمان قطعی واژینیسموس خفیف چگونه انجام می‌گیرد؟
 7. جمع‌ بندی مطالب

واژینیسموس چیست؟

هنگامی واژینیسموس اتفاق می‌افتد که عضلات اطراف مهبل اسپاسم شدید داشته باشند و باعث می‌شود که مقاربت صورت نگیرد و مانع ورود هر شیئی به واژن می‌شود. وجود این اختلال در بانوان در تمامی سنین اتفاق می‌افتد و ممکن است وارد شدن هر شی‌ء به‌ حدی دردناک و غیرممکن باشد که افراد را نگران کند.

در برخی مواقع دیده‌ شده این افراد نمی‌توانند یک انگشت خود را به واژن نزدیک کنند. به‌ غیر از این مسئله در هنگام معاینات زنان و زایمان دچار مشکلاتی می‌شوند. به دلیل این‌که وحشت بسیاری دارند و ناخودآگاه انقباضات غیرارادی عضلات کف لگن صورت می‌گیرد. افراد در راستای وجود این بیماری هیچ‌گونه نقشی ندارند.

واژینیسموس چیست؟
واژینیسموس چیست؟

اما وجود واژینیسموس خفیف باعث می‌شود که درمان برای آن‌ها راحت‌تر سپری شود. در برخی مواقع واژینیسموس شدید به‌گونه‌ای صورت می‌گیرد که یک زن نگرانی‌هایی در رابطه با معاشقه همسر خود دارد.

به دلیل این‌که نگران است این این معاشقه به دخول ختم شود و این افراد در هنگام معاشقه نیز اصلا تحریک نمی‌شود. میزان شدت این انقباضات در راستای بیماری واژینیسموس به‌ حدی شدید است که پاها خود به خود بسته می‌شوند و تمامی اعضای بدن انقباض پیدا می‌کنند و مواردی همچون ضربان قلب، تنفس و افت فشار خون نیز رخ می‌دهد.

 

انواع واژینیسموس چیست؟

در حالت کلی واژینیسموس دارای انواع مختلفی می‌باشد و می‌تواند با توجه به ‌شدت و وخامت نگرانی‌هایی برای افراد به وجود بیاورد. حال برای اینکه اطلاعات بهتری از انواع واژینیسموس داشته باشید آن‌ها را ذکر خواهیم کرد.

انواع واژینیسموس چیست؟
انواع واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس اولیه

هنگامی می‌توان نام بیماری واژینیسموس را واژینیسموس اولیه گذاشت که یک بانو در هنگام رابطه جنسی درد و سوزش بسیاری دارد و در حالت کلی احساس می‌کند که واژینیسموس بسیار تنگ می‌باشد. این دسته از افراد به مشکل اسپاسم و گرفتگی خفیف عضلات واژن دچار می‌باشند.

حال در شرایطی که افراد نمی‌توانند هیچ‌گونه شئ را در داخل واژن کنند، به‌ عنوان واژینیسموس اولیه شناخته می‌شود. این دسته از افراد از ابتدای امر همینگونه بوده‌اند و در دوران تجرد و یا دوران مزدوج شدن همچنان با آن‌ها باقی‌مانده است.

مهم‌ترین توصیه پزشکان بر این است که اگر بهبود روابط جنسی افراد و زوجین در مدت ‌زمانی صورت نگرفت، این دسته از افراد به واژینیسموس اولیه مبتلا هستند و باید برای برطرف نمودن این مشکل به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند.

مشکلات این دسته از افراد به گونه‌ای است که با ورود تامپون نیز مشکل دارند و در هنگام معاینات لگنی و عضلات آن‌ها قفل می‌گردد.

نشانه‌های متعددی برای واژینیسموس اولیه وجود دارد که مهم‌ترین آن برقرار نشدن روابط جنسی بین زوجین می‌باشد و عکس‌العمل‌هایی که یک بانو در هنگام برقراری روابط جنسی از خود نشان می‌دهد، می‌تواند به‌ عنوان نشانه‌های اصلی واژینیسموس اولیه شناخته شود.

 

واژینیسموس ثانویه

نکته حائز اهمیتی که به‌ عنوان نشانه اصلی واژینیسموس ثانویه شناخته می‌شود و می‌توان عنوان کرد، این است که از ابتدای امر با روابط جنسی ورود تامپون و دیگر موارد هیچ مشکلی رخ نمی‌دهد و اسپاسم عضلات کف لگن در ابتدای زندگی افراد وجود نداشته ‌است.

این دسته از افراد دارای روابط جنسی پایدار نیستند و امکان دارد در هر مرحله از زندگی آن‌ها وجود واژینیسموس ثانویه احساس گردد.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی برای واژینیسموس ثانویه داشته ‌باشیم، هنگامی‌که یک شخص قصد برقراری روابط جنسی را دارد از آن لذت کافی می‌برد، اما بنا به شرایطی ممکن است در مدت ‌زمانی گرفتگی عضلات کف لگن اتفاق بیفتد. اغلب مواردی که باعث وجود واژینیسموس ثانویه می‌گردد، افزایش سن در دوران یائسگی می‌باشد.

همین‌طور اغلب افرادی که جراحی‌های مختلف انجام داده‌اند، نگرانی‌هایی در رابطه با آن دارند و این باعث می‌شود که گرفتگی عضلات وجود واژینیسموس ثانویه را نشان بدهد.

راهکارهای مختلفی وجود دارند که می‌تواند درمان انواع واژینیسموس علی‌الخصوص واژینیسموس اولیه و ثانویه را برعهده بگیرد که این دسته از موارد با توجه به تشخیص پزشک و شرایط موجود بیمار سنجیده می‌شود.

واژینیسموس خفیف

موضوع اصلی این مطلب در رابطه با واژینیسموس خفیف می‌باشد. ممکن است تصور کنید واژینیسموس خفیف همان واژینیسموس اولیه می‌باشد. اما برای درک بهتر این ‌موضوع و شناخت بیشتر واژینیسموس خفیف باید بگوییم، در این حالت فرد دچار انقباضات بسیار شدیدی می‌شود که باعث می‌شود حرکت دادن آلت تناسلی بسیار سخت و دشوار باشد.

یعنی در حالت کلی امکان ورود و دخول برای این دسته از افرادی که دچار واژینیسموس خفیف هستند، وجود ندارد. این افراد با معاشقه و لمس کردن یا دیگر موارد همسر مشکلی ندارند، اما نمی‌توانند وجود رابطه جنسی را تحمل کنند و هیچ‌گاه دخول برای این دسته از افراد اتفاق نمی‌افتد.

واژینیسموس خفیف
واژینیسموس خفیف

مهم‌ترین شاخصه افرادی که دچار واژینیسموس خفیف می‌باشند این است که به ‌سختی اجازه معاینه پزشک را می‌دهند. در برخی شرایط ممکن است افرادی که به واژینیسموس خفیف دچار هستند با نگرانی و استرس از تامپون استفاده کنند.

در حالت کلی باید بگوییم که این دسته از افراد دچار مشکلات روحی نمی‌باشند. به دلیل این‌که با معاشقه همسر هیچ‌گونه مشکلی ندارند و استرس و نگرانی‌های آن‌ها ممکن است به‌ علت ترس از دخول صورت بگیرد.

البته که راهکارهای بسیار راحتی برای برطرف ‌شدن واژینیسموس خفیف وجود دارد و جای هیچ‌گونه نگرانی برای این دسته از افراد نمی‌باشد. برای این‌که بتوانید واژینیسموس خفیف را درمان کنید، می‌توانید به نزد یک پزشک متخصص و بامهارت بروید. به دلیل این‌که این این نوع واژینیسموس خفیف می‌باشد، امکان برطرف کردن آن به نسبت دیگر موارد آن بیشتر می‌باشد.

واژینیسموس شدید

همان‌طور که گفتیم افرادی که دچار واژینیسموس خفیف هستند، مشکلی با نوازش لمس کردن ندارند. اما اشخاصی که دچار واژینیسموس شدید هستند، با هرگونه لمس شدن مشکل دارند و به شریک جنسی خود اجازه لمس شدن آلت تناسلی را نمی‌دهند.

این دسته از افراد بسیار حساس‌تر هستند و در هنگام برقراری روابط جنسی فورا ران‌ها را جمع می‌کنند و باسن را در حالت بالا قرار می‌دهد که هیچ‌گونه برقراری روابط جنسی از این طریق امکان‌پذیر نباشد.

واژینیسموس شدید در این افراد باعث شده که حتی با لمس شدن مشکلی داشته باشند. این دسته از افراد برای ‌اینکه بتوانند این شرایط را برطرف کنند، از لحاظ روحی و تمرینات متعدد نیاز به زمان بیشتری دارند.

علل روانی وجود واژینیسموس خفیف در چیست؟

دلایل زیر می‌تواند باعث به وجود آمدن واژینیسموس خفیف شوند:

 • آزار جنسی و تجاوز
 • ماهر نبودند در اعمال جنسی
 • وجود درد در نخستین رابطه جنسی
 • تجربه دردناک‌تر کودکی
 • شرم، ترس یا احساس گناه برای برقراری روابط
 • دانش آموزی سخت‌گیرانه جنسی
 • نداشتن آموزش مناسب جنسی
علل روانی وجود واژینیسموس خفیف در چیست؟
علل روانی وجود واژینیسموس خفیف در چیست؟

علل زیستی وجود واژینیسموس خفیف در چیست؟

در برخی مواقع ممکن است علل زیستی باعث به وجود آمدن واژینیسموس خفیف باشند که عبارت‌اند از:

 • خشکی مهبل
 • عفونت محفل
 • دردهای عصبی در هنگام لمس فرج
 • واکنش آلرژیک
 • پرده بکارت ضخیم

در هنگام مواجه شدن با واژینیسموس خفیف چه کاری باید نجام اداد؟

هنگامی که بانوان با واژینیسموس خفیف مواجه می‌شوند، باید به دکتر زنان مراجعه کنند و شرم و خجالت را در این مورد کنار بگذارند. به دلیل این‌که اگر اتلاف وقت صورت بگیرد، ممکن است واژینیسموس خفیف به واژینیسموس شدید تبدیل شود و این می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی روابط عاطفی و سطح کیفیت زندگی زناشویی آن‌ها بگذارد.

در نهایت مشکلات متعددی با شریک زندگی خود خواهند داشت. به ‌همین دلیل توصیه ما بر این است که در هنگام مواجهه با واژینیسموس خفیف فورا اقدامات لازم را برای مراجعه به پزشک متخصص انجام بدهید.

این دسته از افرادی که دچار واژینیسموس خفیف هستند، هنگامی‌که به متخصص زنان مراجعه می‌کنند باید شرایط موجود خود را شرح بدهند تا بررسی‌ها و ارزیابی‌های متعددی به واسطه معاینه و دیگر موارد صورت بگیرد و سلامت جسمانی بخش واژن از طریق تخصص‌های پزشک تایید شود.

در برخی مواقع کم واژینیسموس خفیف به واژن شدید تبدیل ‌شده است

در برخی مواقع کم واژینیسموس خفیف به واژن شدید تبدیل ‌شده است. حال برای این‌که معاینه صورت بگیرد پزشک می‌تواند بیمار را در حالت بیهوشی و بی‌حسی های خفیف قرار بدهد.

اگر معاینه به‌ گونه‌ای پیش رفت که دهانه واژینیسموس سلامت کامل را داشت، سپس پزشک موظف است بررسی‌های موجود بر روی مسائل روحی و روانی انجام بدهد تا واژینیسموس خفیف برطرف گردد.

اغلب افرادی که دچار واژینیسموس خفیف هستند، در دوران کودکی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند و یا این‌که اطلاعات کافی در رابطه با روش‌های درست جنسی ندارند.

در برخی مواقع هنگامی‌که به عمق این مسئله پی برده می‌شود، دیده می‌شود که خانواده‌های برخی از افراد برقراری روابط جنسی را امری خطرناک و گناه می‌دانند و این باعث به وجود آمدن واژینیسموس خفیف در افراد می‌گردد.

البته جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. به دلیل این‌که پزشک می‌تواند با راهکارهای مختلف در برطرف نمودن واژینیسموس خفیف مؤثر واقع شود.

درمان قطعی واژینیسموس خفیف چگونه انجام می‌گیرد؟

برای این‌که بتوانید از درمان قطعی واژینیسموس خفیف بهره کافی را ببرید، بهتر است مطالبی که در ادامه ذکر می‌کنیم را مهم بشمارید.

توصیه اغلب متخصصین و پزشکان برای درمان قطعی واژینیسموس خفیف این است که برای برقراری روابط جنسی در یک شرایط مساعد و مناسب باشید.

درمان قطعی واژینیسموس خفیف چگونه انجام می‌گیرد؟
درمان قطعی واژینیسموس خفیف چگونه انجام می‌گیرد؟

شریک جنسی فرد موظف است که معاشقه طولانی ‌مدت را برقرار کند و عجله‌ای برای برقراری رابطه جنسی در هنگام وجود بیماری واژینیسموس خفیف نداشته باشد. در برخی مواقع بهتر است برای این‌که یک رابطه‌ی با کیفیت را تجربه کنند، قبل ‌از روابط جنسی حمام گرم بگیرند.

در شرایطی که برای برقراری روابط جنسی معاشقه طولانی ‌مدت صورت بگیرد، فرد برای رابطه جنسی آماده می‌شود و شریک جنسی او موظف است از طریق یک انگشت تحریک‌های لازم را برای او انجام دهد.

هنگامی‌که یک انگشت وارد شد می‌تواند به ‌ترتیب ۲ انگشت را داخل کند

سپس هنگامی‌که یک انگشت وارد شد می‌تواند به ‌ترتیب ۲ انگشت را داخل کند تا مراحل بعدی روابط جنسی به واسطه دخول از طریق شریک جنسی انجام بگیرد. اغلب افرادی که دچار واژینیسموس خفیف هستند، اگر معاشقه طولانی مدت داشته باشند، در هنگام ورود یک انگشت ممانعتی نمی‌کنند و می‌توانند از آن لذت ببرند.

یک راهکار مؤثر دیگر که می‌تواند درمان واژینیسموس را انجام بدهد، استفاده از وسیله‌ای به نام دیلاتور است. سایز‌های مختلفی برای این وسیله وجود دارد و می‌تواند باعث آمادگی‌های لازم برای برقراری روابط جنسی باشد.

از این طریق بعد از معاشقه می‌توان از آن استفاده کرد تا واژینیسموس خسیس خفیف بهبود پیدا کند. البته برخی از پزشکان بر این باورند که تزریق بوتاکس در این نواحی می‌تواند درمان واژینیسموس را برعهده بگیرد. بوتاکس می‌تواند به این عضلات تزریق شود و عملکرد آن در راستای فلج کردن عضلات به‌ صورت موقت می‌باشد.

اصولاً اثرات بوتاکس تا ۶ ماه باقی می‌ماند. هنگامی‌که فرد به روابط جنسی علاقه‌مند شد، دیگر انقباضات غیر عادی رخ نمی‌دهد و نیاز به استفاده از تزریق بوتاکس نیست. در این هنگام تزریق بوتاکس باعث می‌شود که فرد به برقراری روابط جنسی عادت کند و از آن لذت ببرد و باعث برطرف‌ شدن واژینیسموس می‌گردد.

جمع‌ بندی مطالب

در مطالب بالا از واژینیسموس گفتیم. اما نکته قابل ‌ذکر این است که اگر شما از دسته افرادی هستید که دچار مشکل واژینیسموس خفیف هستید باید فورا اقدامات لازم را برای برطرف نمودن آن فراهم کنید و بدون اتلاف وقت به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا درمان فورا برای شما صورت بگیرد.

مشاوره‌هایی که پزشک متخصص زنان در این‌ باره برای شما انجام می‌دهد، می‌تواند نقش اساسی و مهمی را برای برطرف نمودن واژینیسموس داشته باشد.

جمع‌ بندی مطالب
جمع‌ بندی مطالب

مهم‌ترین ریشه‌ای واژینیسموس ترس از رابطه جنسی است که پزشک می‌تواند ریشه آن‌ها را به‌ خوبی شناسایی کند و درمان منحصر به‌ فردی برای واژینیسموس در اختیارتان بگذارد تا بتوانید از روابط جنسی لذت ببرید و روابط زندگی زناشویی شما بهبود ببخشد.

اگر پس از مطالعه این مقاله هنوز به دریافت اطلاعات در زمینه واژینیسموس نیاز دارید توصیه میکنیم مقاله پرسش و پاسخ واژینیسموس را مطالعه نمایید.

کانال آپارات کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد متخصص زنان ، زایمان و نازایی

https://cutt.ly/3nOKem4

ارسال دیدگاه

مشاوره رایگان ( از ساعت 9 الی 20 )

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام خدمات درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشکان و متخصصین و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی ، فعالیت خود را آغاز نموده است . هدف دکتر زرگنج فرد، حفظ سلامتی مراجعان در عین تامین خواست ایشان برای نیل به حداکثر طراوت و شادابی است.

روزهای کاری

شنبه - پنجشنبه : 20.30 - 09.00
جمعه و ایام تعطیل : فقط با هماهنگی قبلی
خانه
حساب کاربری
خدمات
جستجو