ویرایش محتوا
دکتر افسانه زرگنج فرد

درباره ما

مجموعه زنان ، زایمان و نازائی دکتر زرگنج فرد

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام تمامی خدمات زیبائی و درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشک متخصص ( دکتر افسانه زرگنج فرد ) و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی و به روز ترین دستگاه های پزشکی ، فعالیت خود را آغاز نموده است .
هدف ما زیبایی توام با حفظ سلامتی شماست …

با ما تماس بگیرید

شبکه های اجتماعی
روانپزشک واژینیسموس

روانپزشک واژینیسموس

با ما همراه شوید تا بیشتر با روانپزشک واژینیسموس آشنا شوید.

جهت دریافت مشاوره در زمینه واژینیسموس با ما در تماس باشید.

02128111615

02122930161

روان پزشکی یکی از شاخه های پزشکی است که بیش تر به اختلال رفتار انسان ها می پردازد. اختلالات روانی با ناراحتی های قابل توجه ای شناخته می شوند. در واقع نقصی در فعالیت های اجتماعی و سایر فعالیت های فرد ایجاد می شود.

تفاوت روانپزشک با روانشناس چیست؟

بیماری واژینیسموس چیست؟

روند درمان واژینیسموس به چه صورت است؟

علل بروز واژینیسموس چیست؟

 

تفاوت روانپزشک با روانشناس

در روان شناسی باید با توجه به علائمی که فرد دارد نوع اختلال  آن را تشخیص داد. هنگامی که  می گوییم فردی روان پزشک است منظورمان به پزشکی است که وظیفه درمان روح و روان بیماران را به عهده دارد.

بعضی از افراد روان شناسی را با روانپزشکی اشتباه می گیرند اما در حقیقت میان آن ها تفاوت های زیادی است. روان شناس ها رفتار و نوع زندگی افراد را مورد بررسی قرار می دهند اما روان پزشک به مشکلاتی که در روح و روان  فرد وجود دارد توجه می‌کند. برای درک بیشتر به دکتر عمومی و دکتر فیزیولوژی دقت کنید.

تفاوت روانپزشک با روانشناس
تفاوت روانپزشک با روانشناس

فیزیولوژی یک امر جزئی است اما دکتر عمومی کلی تر به قضیه نگاه می کند. در روانپزشکی اختلالات مختلفی وجود دارد که با آن ها آشنا خواهیم شد.

 •   اختلالات طیف اسکیزوفرنی
 •   اختلالات شخصیت
 •   اختلالات استرسی بعد از ضایعه روانی
 •   اعتیاد رفتاری
 •   مصرف کنندگان مواد مخدر
 •   در خود ماندگی
 •   اختلال پرخوری
 •   اختلال کم توجهی
 •   اختلال عصبی شناختی خفیف
 •   کژکاری جنسی
 •   اختلال خواب و بیداری
 •   اختلال وسواسی جبری
 •   اختلال اضطراب فراگیر
 •   اختلال دو قطبی
 •   اختلال افسردگی اساسی

بیماری واژینیسموس

بیماری واژینیسموس یکی از بیماری های زنانه است که به اختلال عملکرد جنسی مربوط می شود. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند حتما باید به یک روانپزشک ماهر مراجعه کنند.

در این مطالب  به معرفی  این بیماری و روانپزشک واژینیسموس خواهیم پرداخت. به طور طبیعی عضلات واژن خانم ها به گونه ای است که در مقابل ورود شی خارجی واکنشی نشان نمی دهد.

در واقع زمان ورود آلت مردانه و یا تامپون، واژن کاملا ریلکس برخورد می کند و یا به بیانی دیگر  اجازه ورود می دهد. این ویژگی در افرادی که به بیماری واژینیسموس مبتلا هستند دیده نمی شود.

این افراد رابطه جنسی دردناکی را تجربه می کنند. زیرا زمانی که آلت مردانه و یا هر جسم خارجی دیگری به واژن ها وارد می شود عضلات آن اندام کاملا منقبض می شوند. با منقبض شدن واژن از ورود اشیا خارجی جلوگیری می شود و به همین علت است که گفته می شود این افراد مقاربت دردناک دارند.

یکی دیگر از مشکلاتی که این بیماری به وجود می آورد کاهش لذت جنسی است. یعنی زمانی که واژن منقبض می شود لذت جنسی هم در زن و هم در مرد کم می شود.

اگر از این بیماری رنج می برید بهتر است به یک روانپزشک واژینیسموس مراجعه کنید تا مشکل خود را به راحتی حل کنید. درد ناشی از این بیماری به شدت آزار دهنده است. به همین علت افرادی که به واژینیسموس مبتلا هستند اغلب از رابطه جنسی امتناع می کنند.

بیماری واژینیسموس علام مختلفی می تواند داشته باشد اما شایع ترین آن ها اضطراب است. متاسفانه میزان استرس و اضطراب خانم ها از آقایان بیشتر است و همین مسئله می تواند یکی از علت های بروز بیماری واژینیسموس باشد. برای درمان این بیماری علاوه بر روان پزشک واژینیسموس یک سکس تراپ هم می تواند به شما کمک کند.

مزیت روانپزشک واژینیسموس

خانم هایی که به این بیماری مبتلا هستند رنج زیادی را تحمل می کنند زیرا در مرحله اول آن ها خود را سرزنش می کنند.‌این افراد تصور می کنند عیب و ایرادی در جسم شان وجود دارد که توانایی برقراری رابطه جنسی را ندارند.

اما در حقیقت علت بروز این اتفاق به روح و روان افراد بر می گردد. متاسفانه بسیاری از خانم های مبتلا به واژینیسموس با این بیماری آشنایی کامل ندارند و همین مسئله روح آن ها را آزرده تر می کند.

اگر همه زوجین با این بیماری و روان پزشک واژینیسموس به طور کامل آشنا باشند چنین مشکلاتی را تحمل نمی کنند. زمانی که فرد بیمار از واژینیسموس اطلاعات کافی در اختیار داشته باشد هر چه زودتر به پزشک مراجعه می کند و این بیماری برطرف می شود. عده ای تصور می کنند که سفت شدن واژه در حین رابطه جنسی به علت سردی خانم ها اتفاق می افتد اما  این تصور کاملا غلط است.

مزیت روانپزشک واژینیسموس
مزیت روانپزشک واژینیسموس

هنگامی که واژن برای ورود شی خارجی واکنش نشان می دهد خود فرد بیمار هیچ نقشی را ایفا نمی کند و این اتفاق کاملا ناخودآگاه انجام می شود. مهم ترین مسئله ای که می تواند سبب بروز بیماری واژینیسموس باشد تجربه تلخ در گذشته است.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس دیدن کنید.

روند درمان واژینیسموس

زمانی که زن و شوهری متوجه این مشکل می شوند به پزشک مراجعه می کنند. در این هنگام مرد از  دکتر  اورولوژیست کمک می گیرد و پس از معاینه دکتر به او اعلام می کند که هیچ مشکلی ندارد.

سپس خانم به متخصص زنان مراجعه می کند. در این هنگام دکتر او را معاینه می کند و هیچ مشکلی را در فرد بیمار تشخیص نمی دهد. در این زمان زن و مرد از درمان ناامید می شوند. آن ها برای برطرف کردن این مشکل راه  های دیگری را امتحان می کنند.

به طور مثال از ژل های بی حسی و همچنین قرص های تقویت جنسی کمک می گیرند. این روش نتیجه مطلوبی ندارد و مشکلات زن و شوهر را بیش تر می کند.

اگر زوجین در زمان مناسبی به روان پزشک واژینیسموس مراجعه کنند از ‌مشکلات دیگر در امان خواهند ماند. متاسفانه در بعضی از زوج هایی که خانم به بیماری واژینیسموس مبتلا است خیانت اتفاق می افتد.

اگر اطلاع رسانی به مردم بهتر و بیشتر انجام شود و آن ها در اوایل بیماری به روان پزشک واژینیسموس مراجعه می کنند و روابط زناشویی آن ها تحت تاثیر قرار نمی دهد.

روند درمان واژینیسموس
روند درمان واژینیسموس

روانپزشک واژینیسموس

شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی در زمان معاینه توسط پزشک متخصص زنان هم ممکن است عضلات واژن سفت شود. در واقع هنگام ورود شی خارجی به واژن عضلات یک سوم خارجی آن منطقه دچار انقباض می شود.

بعضی از خانم هایی که به این بیماری مبتلا هستند هنگام مراجعه به روان پزشک واژینیسموس می گویند همسر شان  داشتن فرزند را اجبار کرده است و به همین علت آن ها باید این مسئله را بپذیرند.

زمانی که این شرایط پیش آمده باشد زن از لحاظ روحی دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند این اجبار را بپذیرد به همین علت هنگام رابطه جنسی ناخودآگاه عضلات واژن او دچار انقباض می شوند. متاسفانه بیماری واژینیسموس مشکلات زیادی را برای رابطه زناشویی زوجین به وجود می آورد.

روانپزشک واژینیسموس
روانپزشک واژینیسموس

همان طور که گفتیم خیانت یکی از این مشکلات است. متاسفانه زمانیکه نیاز های جنسی مرد توسط همسرش برطرف نشود او با انجام کار های ناشایستی نیاز های خود را ارضا می کند. متاسفانه برخی از بانوان مبتلا به این بیماری خود را فردی نالایق برای مادر شدن می دانند.

روان پزشک واژینیسموس برای برطرف‌کردن چنین فکر هایی به او کمک می کند اما همسر فرد بیمار هم نقش بسیار مهمی در از بین بردن این تصورات ایفا می کند. اگر مرد قصد سرزنش کردن و یا سرکوفت زدن به همسر خود را داشته باشد درمان این بیماری سخت تر انجام می شود.

اگر زن و مرد برای رفع این بیماری به روان پزشک واژینیسموس مراجعه نکنند و یا اطلاعاتی راجب آن نداشته باشند ممکن است دچار طلاق عاطفی شوند.

درجه های این بیماری

بیماری واژینیسموس درجه های مختلفی دارد. یعنی هر خانمی می تواند این بیماری را با یک شدتی داشته باشد. تفاوتی ندارد که فرد بیمار چه درجه ای از این بیماری را دارد حتی برای درمان شدت کم این بیماری هم باید به روان پزشک واژینیسموس مراجعه کرد. در این قسمت از مطالب به معرفی شده های این بیماری خواهیم پرداخت.

 •   دسته اول بیماران مبتلا به واژینیسموس افرادی هستند که توانایی برقراری رابطه جنسی را ندارند. در واقع واژن این بیماران هنگام ورود آلت مردانه یا شی خارجی به طور کامل منقبض می شود. حتی ممکن است دهانه واژن این افراد کاملا بسته شود. این افراد نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند و اگر قصد چنین کاری را دارند حتما باید به روان پزشک واژینیسموس مراجعه کنند.
 •   دسته دوم افرادی هستند که توانایی برقراری رابطه جنسی را ندارند. عضلات واژن این افراد هم منقبض می‌شود اما امکان برقراری رابطه جنسی را دارند. چنین افرادی برای داشتن مقاربت باید حتما از کاندوم استفاده کنند در غیر این صورت توانایی برقراری رابطه جنسی را ندارند.
 •   دسته سوم بیماران مبتلا به واژینیسموس توانایی برقراری رابطه جنسی را دارند. این افراد در حین برقراری رابطه جنسی درد زیادی را متحمل می شوند. این افراد هم انقباض عضلات واژن را دارند اما به اندازه ای نیست که امکان ورود آلت مردانه یا شی خارجی وجود نداشته باشد. به اصطلاح این افراد مقاربت دردناکی را تجربه می کنند. این دسته از بیماران هم برای درمان خود باید از روانپزشک واژینیسموس کمک بگیرند.

درمان واژینیسموس

روش های مختلفی برای درمان این بیماری واژینیسموس وجود دارد که با آنها آشنا خواهیم شد.

روان پزشک واژینیسموس:

زمانی که این مشکل برای افراد به وجود می آید اولین و بهترین راه حل مراجعه به روانپزشک واژینیسموس است. در این صورت ابتدا ریشه مشکل شناسایی می شود و پس از آن برای درمان اقدام می شود.

متاسفانه این بیماری بیشتر جنبه روانی دارد به همین علت برای درمان آن باید به روانپزشک واژینیسموس مراجعه کرد. در طی درمان به فرد بیمار کمک می شود تا ذهن آرامی داشته باشد و در نهایت می تواند رابطه جنسی داشته باشد.

روان پزشک واژینیسموس:
روان پزشک واژینیسموس:

ریلکس کردن با آب گرم:

یکی دیگر از راه هایی که به رفع این بیماری کمک می کند ریلکس کردن با آب گرم است. به این صورت که ابتدا در وان آب گرم بنشینید و سپس عضلات لگن و واژن خود را شل کنید.‌

این کار آرامش شما را زیاد می کند و به همین علت استرس کاهش پیدا می کند‌. اگر قصد دارید چنین کاری را انجام دهید بهتر است 20 تا 15 دقیقه قبل از شروع رابطه جنسی در آب گرم نشسته باشید.

عمل کردن:

ممکن است افرادی از قبل عمل جراحی انجام داده باشند و در طی این عمل اندازه واژن آن ها کوچکتر شده باشد. اگر این افراد پس از عمل جراحی به بیماری واژینیسموس مبتلا شده باشند حتما باید عمل جراحی انجام بدهند.

تزریق بوتاکس:

یکی دیگر از راه های برطرف کردن بیماری واژینیسموس تزریق بوتاکس است. در ابتدا که بیمار به روان پزشک واژینیسموس مراجعه می کند تمامی راه های درمان را طی می کند.

اما ممکن است این روش ها اثر بخش نباشند‌. در این جا باید از راه های درمانی دیگری استفاده کنند. تزریق بوتاکس یکی از روش های درمان این بیماری است. پس از این که روانپزشک واژینیسموس تشخیص داد که مشکل بیمار حاد است به او پیشنهاد می کند که تزریق بوتاکس انجام دهد.

زمانی که بوتاکس به عضلات تزریق شود تغییراتی در آن منطقه رخ می دهد. در  واقع پس از تزریق بوتاکس عضلات فلج می شوند و دیگر امکان منقبض شدن آن ها وجود دارد.

میزان تزریق بوتاکس به شدت بیماری بستگی دارد. ممکن است فردی تنها با یک بار تزریق درمان شود. اما   بیمارانی هم وجود دارند که باید چند ماهی یک بار و یا سالی یک بار بوتاکس تزریق کنند.

انجام حرکات ورزشی: با انجام برخی حرکات فیزیکی می توانید مشکل واژینیسموس را برطرف کنید. حرکات ورزشی در ناحیه لگن می‌ توانند اثر گذار باشند.

علل بروز واژینیسموس

بروز این بیماری می‌تواند علت های مختلفی باشد. زمانی که به روان پزشک واژینیسموس مراجعه می کنید می توانید از علت به وجود آمدن این بیماری آگاه شوید. در این قسمت از مطالب با این عوامل موثر‌ در بروز این بیماری آشنا خواهیم شد.

علل بروز واژینیسموس
علل بروز واژینیسموس

تجربه رابطه جنسی دردناک:

اگر خانمی رابطه جنسی دردناکی داشته باشد ممکن است که در روابط بعدی دچار انقباض عضلات واژن شوند‌. این اتفاق کاملا ما خود آگاه رخ می دهد و علت آن واکنش بدن برای جلوگیری از ایجاد درد بیشتر است‌.

افرادی که درک درستی از رابطه جنسی ندارند:

اگر فردی مسائل زناشویی را به درستی نشناسد ممکن است رابطه جنسی را کاری کثیف تلقی کند. در این صورت برای از طرز فکر نادرست ایجاد می شود و  ناخودآگاه حین رابطه جنسی عضلات واژن او منقبض می شود.

معاینه پزشک:

ممکن است خانمی به پزشک زنان مراجعه کند و در حین معاینه دردی را متحمل شود. در این صورت هنگام ورود اشیا خارجی به داخل واژن انقباض صورت می گیرد زیرا تجربه معاینه دردناک در ذهن او تداعی می شود.

نتیجه گیری

یکی از مشکلاتی که برخی از خانم ها با آن مواجه می شوند واژینیسموس است. حال برای بهبود آن باید به یک روانپزشک متبحر در این حوزه مراجعه نمایید.

کانال آپارات کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد متخصص زنان ، زایمان و نازایی

ارسال دیدگاه

مشاوره رایگان ( از ساعت 9 الی 20 )

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام تمامی خدمات زیبائی و درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشکان و متخصصین و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی ، فعالیت خود را آغاز نموده است . هدف ما زیبایی توام با حفظ سلامتی شماست .

روزهای کاری

شنبه - پنجشنبه : 20.30 - 09.00
جمعه و ایام تعطیل : فقط با هماهنگی قبلی
خانه
حساب کاربری
خدمات
جستجو