ویرایش محتوا
دکتر افسانه زرگنج فرد

درباره ما

مجموعه زنان ، زایمان و نازائی دکتر زرگنج فرد

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام تمامی خدمات زیبائی و درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشک متخصص ( دکتر افسانه زرگنج فرد ) و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی و به روز ترین دستگاه های پزشکی ، فعالیت خود را آغاز نموده است .
هدف ما زیبایی توام با حفظ سلامتی شماست …

با ما تماس بگیرید

شبکه های اجتماعی
نقاهت لابیاپلاستی

نقاهت لابیاپلاستی

در صورتی که دوران نقاهت لابیاپلاستی به درستی سپری شده و تمام نکاتی که توسط پزشک به بیمار توصیه می شود به طور دقیق رعایت شود بیمار بعد از انجام جراحی لابیاپلاستی هیچگونه مشکلی نداشته و جراحی بدون عوارض سپری می شود.

جهت دریافت مشاوره در زمینه لابیاپلاستی با ما در تماس باشید.

02128111615

02122930161

یکی از نکات بسیار مهم در دوران نقاهت لابیاپلاستی عدم انجام رابطه جنسی حداقل تا 2 ماه بعد از این جراحی است. با توجه به اینکه امروزه عمل لابیاپلاستی بیشتر شناخته شده و بین زنان محبوبیت بیشتری دارد، اطلاع از شرایط این عمل چه در زمینه شیوه و چگونگی عمل و چه در مورد دوران نقاهت لابیاپلاستی و اعمالی که باید در آن انجام شود برای زنان ضروری می باشد. در این مقاله به طور کامل در مورد دوران نقاهت لابیاپلاستی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

نقاهت لابیاپلاستی
نقاهت لابیاپلاستی

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  1. لابیاپلاستی چیست؟
  2. علل بروز مشکل لابیا و تورم آن چیست؟
  3. قبل از جراحی لابیاپلاستی چه کارهایی باید انجام شود؟
  4. چه افرادی نیاز به انجام لابیاپلاستی دارند؟
  5. دوران نقاهت لابیاپلاستی به چه صورت باید سپری شود؟

دوران نقاهت لابیاپلاستی به چه صورت باید سپری شود؟

موضوع این مقاله، دوران نقاهت لابیاپلاستی و اقداماتی که در زمان نقاهت لابیاپلاستی به سپری شدن بهتر این دوران کمک می کند، بود. در این دوران بهترین اقدام انجام کارهایی است که به بهبود سریع تر بیمار بعد از جراحی کمک می کند.

دوران نقاهت لابیاپلاستی به چه صورت باید سپری شود؟
دوران نقاهت لابیاپلاستی به چه صورت باید سپری شود؟

بیمار در دوران نقاهت لابیاپلاستی، به عنوان مهم ترین مسئله باید از انجام هرگونه رابطه جنسی خودداری کند. مدت زمان خودداری از رابطه جنسی حداقل تا 2 ماه بعد از جراحی است اما بسته به تکنیک انجام شده و نظر پزشک ممکن است این زمان بیشتر یا کمتر شود. همچنین در این دوران، به خصوص در روزهای ابتدایی بعد از جراحی باید از استحمام جلوگیری کرد.

البته در صورت لزوم به این کار می توان استحمام را بعد از 24 ساعت تنها با آب ولرم انجام داد و از دوش واژینال یا استفاده از وان و… خودداری کرد. از دیگر مسائل مهم در بهتر سپری شدن نقاهت لابیاپلاستی می توان به مصرف مسکن و داروهای خاصی که به بهبودی سریع تر بیمار و کم کردن درد و تورم بعد از جراحی کمک می کند، اشاره کرد.

لابیاپلاستی چیست؟

جراحی های زیبایی انواع مختلفی دارند، در گذشته جراحی های زیبایی تنها در صورت انجام می شد و انجام اینگونه جراحی ها در قسمت ها و اندام های دیگر بدن چندان متداول نبود، امروزه اما جراحی زیبایی برای تمام بخش های بدن قابل انجام است. یکی از قسمت هایی که می توان جراحی های زیبایی مختلفی را روی آن انجام داد اندام جنسی است.

در زنان می توان انجام جراحی های زیبایی مانند تغییر رنگ یا سفید کردن واژن ، تنگ کردن واژن ، لابیاپلاستی و…. را در این اندام انجام شد. در این مقاله به معرفی یکی از این جراحی ها که شناخته شده تر و پرکاربردتر بوده و جز جنبه زیبایی برای درمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد یا همان جراحی لابیاپلاستی، توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

لابیا و وظایف آن

قسمتی از اندام تناسلی زنان و بخشی که قابل مشاهده است، لابیا نام دارد. این بخش در اندام جنسی زنانه وظایف مختلفی برعهده دارد. از جمله وظایف لابیا می توان به محافظت کلیتوریس، محافظت از دهانه واژن و محافظت از مجاری پیشابی اشاره کرد. به دلیل بیرونی بودن این اندام، احتمال بروز مشکلاتی مانند تیرگی، تورم و … در آن وجود دارد.

در صورت بروز مشکلاتی مانند عفونت در لابیا، احتمال بروز بیماری های جدی مانند سرطان دهانه رحم در بدن وجود دارد به همین دلیل رسیدگی به سلامت و بهداشت این اندام اهمیت زیادی دارد.

انواع لابیا

همان طور که گفته شد، لابیا بخشی از اندام تناسلی زنانه است. لابیا خود از دو بخش تشکیل شده است. یکی از بخش های لابیا، لابیا ماژور است. این بخش که به لابیا بیرونی نیز معروف است، دارای پوستی دو لایه می باشد و از نظر وسعت از ناحیه شرمگاهی تا پرینه کشیده می شود. وظایف اصلی لابیا بر عهده این بخش از آن است.

همچنین مشکلاتی مانند چین و چروک لابیا، افتادگی و دیگر مشکلاتی از این دست بیشتر در لابیا ماژور اتفاق می افتد که درمان آن با لابیاپلاستی امکان پذیر است.

بخش دیگر لابیا، لابیا مینور است که مانند لابیا ماژور دارای دو لایه پوست بوده و در اطراف دهانه واژن و در میان لابیا ماژور قرار دارد. لابیا در هر فرد رنگ و اندازه متفاوتی دارد.

جراحی لابیاپلاستی

همان طور که گفته شد لابیا بخش بیرونی واژن است. این بخش در مواقع مختلف در اثر بیماری یا حتی به طور مادرزادی ممکن است دچار مشکلاتی شود که شایع ترین آن تورم و بزرگی لابیا است.

مشکل تورم و بزرگی لابیا ممکن است به مسائل جدی تر مانند عفونت های مختلف منجر شود. برای جلوگیری از بروز اینگونه مشکلات و برخورداری از ظاهر طبیعی در لابیا می توان با استفاده از جراحی مخصوصی به نام جراحی لابیاپلاستی اقدام به درمان کرد.

این جراحی بسیار ساده است و با تکنیک های مختلفی قابل انجام می باشد، همچنین دوران نقاهت لابیاپلاستی با توجه به نوع عمل بسیار کوتاه است.

جراحی لابیاپلاستی
جراحی لابیاپلاستی

علل بروز مشکل لابیا و تورم آن چیست؟

جراحی لابیاپلاستی زمانی انجام می شود که لابیا به اندازه ای بزرگ شود که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره و روابط زناشویی شده یا منجر به بروز بیماری شود. اما اینکه چه مشکلی باعث تورم در این ناحیه و تغییر ظاهر آن شده نیز نکته ای حائز اهمیت است و جهت درمان اطلاع از آن مورد نیاز است.

در واقع جراحی لابیاپلاستی زمانی انجام می شود که ابتدا پزشک بیمار را به طور دقیق معاینه کرده باشد و در مورد علت تورم و بزرگی لابیا اطلاعات لازم کسب کرده باشد. این نکته کمک می کند که در صورت نیاز به درمانی قبل از جراحی اینکار به موقع صورت گرفته و از مشکلات جلوگیری کند.

عفونت قارچی

نوع پوست تشکیل دهنده لابیا به گونه ای است که در صورت تورم و بزرگی به خصوص در درازمدت تغییر شکل داده و در صورت درمان علت تورم نیز به حالت چین خورده و افتاده در می آید.

یکی از علل تورم لابیا، عفونت قارچی واژن است. این عفونت در ناحیه واژن با تجمع قارچ ها در دهانه واژن و محل لابیا آغاز می شود. البته تورم لابیا تنها یکی از نشانه های عفونت قارچی است، در صورت بروز این عفونت در ناحیه واژن مشکلات دیگری مانند سوزش، خارش و در موارد جدی تری مشکل در دفع ادرار به وجود می آید.

در صورتی که این مشکل علت بزرگی لابیا و نیاز به لابیاپلاستی باشد ابتدا نیاز است که عفونت درمان شده و سپس اقدام به انجام لابیاپلاستی شود. عفونت قارچی ممکن است ناشی از لباس زیر آلوده یا رابطه جنسی کنترل نشده باشد.

عفونت باکتریایی

از دیگر دلایل تورم لابیا نوع دیگری از عفونت به نام عفونت باکتریایی واژن است. این عفونت ناشی از باکتری های به خصوصی است که در اطراف و داخل واژن وجود دارند. حداقل 30-40 درصد زنان در سنین بارداری حداقل یک بار به این عفونت دچار می شوند که به علت تغییرات خاص هورمونی در سنین باروری زنان است.

با برهم خوردن تعادل هورمونی، سرعت رشد و تکثیر باکتری ها دستخوش تغییر شده و افزایش پیدا می کند. افزایش رشد باکتری ها، با تغییرات PH در محیط واژن همراه است که باعث اشکال در از بین بردن باکتری های مضر این قسمت می شود. در نهایت این عفونت با بزرگ شدن لابیا، سوزش و… همراه می شود.

سلولیت

از دیگر دلایلی که به تورم لابیا منجر می شود سلولیت در ناحیه واژن است. واژه سلولیت بیشتر زمانی استفاده می شود که سلول های چربی به طور کل از بین نرفته و باعث ایجاد ظاهر نامناسب در پوست شود، اما در مورد واژن سلولیت به علت باکتری های خاص ایجاد می شود.

در واقع سلولیت واژن حالتی از عفونت باکتریایی است که به علت ورود باکتری ها به بدن در اثر ایجاد زخم و… رخ داده و با سوزی این ناحیه نیز همراه می باشد.

زایمان های پیاپی

تا اینجا بیماری ها و مشکلاتی که به تورم لابیا منجر می شد را بررسی کردیم. هنگامی که تورم و بزرگی لابیا به این علل اتفاق بیفتد جراحی لابیاپلاستی و دوران نقاهت لابیاپلاستی زمانی آغاز می شود که بیمار ابتلا درمان بیماری را به طور کامل انجام دهد و بعد از اطمینان از عدم وجود عفونت، حداقل 1 ماه بعد عمل جراحی لابیاپلاستی انجام می شود.

اما گاهی اوقات تغییر شکل لابیا دلایل دیگری داشته و می توان هر زمان نیاز بود عمل لابیاپلاستی را انجام داد. از جمله این دلایل می توان به زایمان های پی در پی اشاره کرد.

افرادی که چند زایمان طبیعی پشت سرهم و روابط متعدد جنسی داشته اند معمولا با مشکل بزرگی لابیا مواجه می شوند. عمل جراحی برای این افراد هر زمان که تمایل داشته باشند انجام می شود و در صورت اطمینان از عدم ابتلا به بیماری نیازی به اقدام خاصی پیش از عمل نیست.

زایمان های پیاپی
زایمان های پیاپی

قبل از جراحی لابیاپلاستی چه کارهایی باید انجام شود؟

هر چند اکثر جراحی های پلاستیک به خصوص جراحی لابیاپلاستی جز جراحی های سرپایی می باشند و نیازی به بستری ندارند اما مراقبت هایی هم قبل از انجام عمل و هم بعد از انجام جراحی به بهتر سپری شدن دوران نقاهت لابیاپلاستی کمک می کند. در این بخش مراقبت های قبل از جراحی را بررسی خواهیم کرد.

ویزیت کامل توسط پزشک و انجام آزمایشات

در درجه اول پیش از جراحی نیاز است که بیمار به پزشک مراجعه کند و معاینه کاملی از وضعیت وی انجام شود. در این معاینه میزان آمادگی بیمار برای انجام جراحی لابیاپلاستی، توضیحاتی در مورد روش انجام جراحی و… به بیمار داده می شود.

همچنین در مورد اقداماتی که باید در دوران نقاهت لابیاپلاستی انجام شود تا بیمار بهترین وضعیت را داشته و زودتر به شرایط عادی زندگی بازگردد به بیمار توضیح داده شده و آموزش داده می شود.

ممکن است برخی آزمایشات و تست ها مورد نیاز باشد که این موارد نیز در جلسه معاینه مشخص شده و برای بیمار تجویز می شود. به عنوان مثال آزمایش خون یا تست پاپ اسمیر.

پیشنهاد می کنیم از پست لابیاپلاستی چگونه انجام میشود دیدن کنید.

درمان بیماری های موجود در صورت نیاز

در جریان آزمایشات انجام شده ممکن است مشخص شود که بیمار به یکی از انواع عفونت هایی که به تورم لابیا منجر می شود دچار است. در این وضعیت پیش از اقدام برای لابیاپلاستی بیمار باید درمان عفونت را آغاز کند.

این کار با دارو درمانی و… انجام می شود. بعد از دارودرمانی و انجام درمان های لازم برای برطرف کردن عفونت، تا مدتی مشخص باید برای احتمال بروز مجدد علائم عفونت صبر کرد و در صورت عدم این اتفاق امکان جراحی وجود دارد.

استحمام

در نهایت پیش از جراحی لابیاپلاستی نیاز است که بیمار استحمام کامل داشته باشد. البته در این استحمام که روز قبل از لابیاپلاستی انجام می شود نباید از شوینده های معطر استفاده کرد چون احتمال ایجاد مشکل بعد از جراحی و در روزهای ابتدایی دوران نقاهت لابیاپلاستی را خواهد داشت.

استحمام
استحمام

چه افرادی نیاز به انجام لابیاپلاستی دارند؟

جراحی لابیاپلاستی، از جمله جراحی هایی است که برای تمام افراد قابل انجام می باشد. زنان از 18 سالگی تا 60 سالگی امکان انجام لابیاپلاستی را دارند، به خصوص اینکه این جراحی به گونه ای است که حتی برای دختران باکره نیز مشکلی ایجاد نمی کند

بنابراین هر فرد در هر شرایط و سنی که با اندازه و وضعیت لابیا مشکل داشته باشد می تواند بعد از مراجعه به پزشک و انجام اقدامات اولیه جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند. البته برخی افراد ممکن است بیش از سایرین به انجام این جراحی نیاز داشته باشند.

به عنوان مثال، برخی از زنان به دلیل تورم لابیا و عدم اعتماد به نفس و حس بد به ظاهر خود، دچار مشکل و مخاطره در رابطه زناشویی می شوند که این گروه بیش از همه به جراحی لابیاپلاستی احتیاج دارند. در صورت عدم جراحی و عدم توانایی برای انجام لابیاپلاستی حتی احتمال بروز بیماری های جدی تری مانند واژینیسموس نیز وجود دارد.

چه افرادی نیاز به انجام لابیاپلاستی دارند؟
چه افرادی نیاز به انجام لابیاپلاستی دارند؟

همچنین بزرگی لابیا در برخی دیگر از افراد باعث مشکلاتی مانند سوزش و جوش در ناحیه واژن می شود، لابیا متورم و افتاده محل خوبی برای رشد میکروب ها و قارچ هاست به همین دلیل هنگامی که فرد با بزرگی بیش از حد لابیا روبرو باشد برای درمان و جلوگیری از ابتلا به عفونت باید اقدامات درمانی و جراحی لابیا را انجام دهد.

کانال آپارات کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد متخصص زنان ، زایمان و نازایی

 

ارسال دیدگاه

مشاوره رایگان ( از ساعت 9 الی 20 )

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام خدمات درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشکان و متخصصین و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی ، فعالیت خود را آغاز نموده است . هدف دکتر زرگنج فرد، حفظ سلامتی مراجعان در عین تامین خواست ایشان برای نیل به حداکثر طراوت و شادابی است.

روزهای کاری

شنبه - پنجشنبه : 20.30 - 09.00
جمعه و ایام تعطیل : فقط با هماهنگی قبلی
خانه
حساب کاربری
خدمات
جستجو