ویرایش محتوا
دکتر افسانه زرگنج فرد

درباره ما

مجموعه زنان ، زایمان و نازائی دکتر زرگنج فرد

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام تمامی خدمات زیبائی و درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشک متخصص ( دکتر افسانه زرگنج فرد ) و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی و به روز ترین دستگاه های پزشکی ، فعالیت خود را آغاز نموده است .
هدف ما زیبایی توام با حفظ سلامتی شماست …

با ما تماس بگیرید

شبکه های اجتماعی
واژینیسموس

همه چیز درباره‌ واژینیسموس یا دخول دردناک + درمان قطعی واژینیسموس

واژینیسموس اختلالی است که در آن عضلات واژن دچار انقباض غیر ارادی هنگام دخول میشوند و دخول دردناک را ایجاد میکنند. این انقباض میتواند به صورت اولیه باشد، یعنی به صورت دائمی وجود داشته باشد یا به صورت ثانویه و در ادامه زندگی فرد در اثر اتفاقاتی مانند عفونت قارچی واژن یا عفونت باکتریایی واژن، تجربه تجاوز و موارد دیگر به وجود بیاید.

البته نوع دیگری از این اختلال واژینیسموس نیز به واژینیسموس موقعیتی معروف است که فقط در موقعیت‌های خاص ایجاد میشود، مثلا ممکن است فرد برای معاینه یا گذاشتن تامپون مشکلی نداشته باشد، اما در زمان رابطه جنسی دچار این نوع انقباضات شود.

در هر صورت واژینیسموس یا واژینیسم اختلالی است که باعث دخول دردناک و به تبع آن عوارض و مشکلات دیگری میشود و به نظر میرسد اقدام برای درمان واژینیسموس امری اجباری و فوری است. در این مقاله قصد داریم به مواردی که باید برای درمان و شناسایی این بیماری مورد توجه قرار دهید بپردازیم.

درمان واژینیسموس یا همان عامل رابطه جنسی دردناک

وقت آن رسیده که ترس و احساس خجالت را کنار بگذارید و کاری که درست است را انجام دهید. شما همین یکبار زندگی میکنید، قطعا نباید زندگیتان را با درد و فرار از لذت بگذرانید.
این یک واکنش غیر ارادی است، پس دلیلی ندارد که برای درمان آن خجالت بکشید. با همین کار کوچک میتوانید بقیه‌ی عمرتان را با اعتماد به نفس بیشتری زندگی کنید.
اگر از رابطه جنسی فراری هستید و دردی که تحمل میکنید باعث میشود هیچ لذتی تجربه نکنید، وقت آن رسیده که به صورت جدی به فکر درمان واژینیسموس باشید.

چرا درمان واژینیسموس مهم است؟

واژینیسموس یک بیماری است که میتواند هم منشا جسمی و هم روانی داشته باشد و البته وجود این بیماری میتواند مشکلات فکری و ذهنی زیادی را برای فرد مبتلا ایجاد کند. همانطور که در بالا اشاره کردیم اختلال واژینیسموس میتواند اولیه، ثانویه یا موقعیتی باشد اما در هرحال این مشکل نیاز به درمان دارد.

درمان واژینیسموس میتواند آرامش و اعتماد به نفس را به خانمی که به آن مبتلا است برگرداند، همچنین تجربیات دردناک در زمان رابطه جنسی را برطرف میکند. از طرفی یک رابطه جنسی دردناک فقط به فرد مبتلا آسیب نمیرساند و میتواند این تصور را در همسر او ایجاد کند که علاقه‌ای به او ندارد یا نمیخواهد با او رابطه جنسی برقرار کند.

همه این عوامل و تاثیرات جسمی و روحی که بیماری واژینیسموس بر فرد و خانواده میگذارد باعث شده که ما توصیه کنیم در اولین فرصت برای درمان واژینیسموس به یک پزشک متخصص و باتجربه مراجعه کنید. پیشنهاد ما به شما مراجعه به کلینیک زر و درمان قطعی واژینیسموس توسط دکتر زرگنج فرد است.

چرا برای درمان واژینیسموس به دکتر زرگنج فرد مراجعه کنیم؟

دکتر افسانه زرگنج فرد با سالها سابقه‌ی فعالیت به عنوان متخصص زنان و استاد دانشگاه، جزو بهترینهای ایران در زمینه‌ی درمان واژینیسموس و دیگر بیماریهای زنان هستند.
کلینیک تخصصی دکتر زرگنج فرد فضایی امن، زیبا و آرام را برای شما در طول پروسه‌ی مشاوره و درمان ایجاد میکند و میتوانید با کمال آرامش برای ادامه درمانتان اقدام کنید.
برای درمان واژینیسموس لازم است ترکیبی از چند روش درمانیِ دارویی و غیر دارویی انجام شود و با مراجعه به پزشکی با تجربه‌ی دکتر زرگنج فرد میتوانید بهترین روشهای درمانی را دریافت کنید.
شما برای درمان یک بیماری خاص باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید و قطعا بین یک متخصص باسابقه‌ی زنان و زایمان و کسی که غیرقانونی یا با تخصص دیگری مشغول به اینکار است، بهترین گزینه فرد متخصص است.

رضایت مراجعین از کلینیک دکتر افسانه زرگنج فرد

متداول ترین سوالات شما

آیا واژینیسموس درمان قطعی دارد؟

بله، برای این بیماری درصورت تشخیص اساسی و رفع علت، درمان قطعی وجود دارد و یکی از دلایلی که تاکید میشود که حتما به متخصصی با تجربه برای درمان واژینیسموس مراجعه شود همین بخش تشخیص اصولی و درمان قطعی است.

آیا برای درمان واژینیسم جراحی انجام میشود؟

به صورت کلی درمان این بیماری با یکسری مداخلات سرپایی و تمرینات خانگی است و در موارد خیلی کمی تزریق ژل و... نیز در روند درمان استفاده میشود. اما در مجموع معمولا جراحی خاصی در روند درمان این بیماری انجام نمیشود.

آیا علت واژینیسموس تومور است؟

خیر، واژینیسموس هیچ ارتباطی با وجود توده یا تومور در مجرای واژن ندارد و صرفا انقباض غیر ارادی و بیش از حد بخشهایی از مجرای واژن است که مانع دخول میشود یا دخول را دردناک میکند.

چطور میتوانم از دکتر زرگنج فرد وقت معاینه بگیرم؟

برای تعیین زمان معاینه و ویزیت توسط دکتر زرگنج فرد باید یا شماره‌ی ۰۲۱۲۸۱۱۱۶۱۵ یا ۰۲۱۲۲۹۳۰۱۶۱ تماس بگیرید.

حرف آخر درمورد واژینیسموس

بیماری واژینیسموس میتواند مشکلات بسیار زیادی را در زندگی زناشویی برای یک خانم ایجاد کند. همچنین این بیماری با توجه به اهمیت زیاد روابط جنسی و رضایت از آن، میتواند باعث بروز مشکلاتی میان زن و مرد شود و فضای خانواده را متشنج کند.

این بیماری میتواند تاثیرات مخربی روی تصویر از خود و اعتماد به نفس یک خانم داشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد میشود که در اسرع وقت و با بروز اولین نشانه‌های آن جهت درمان مراجعه کنید. گاهی ممکن است این بیماری بسیار خفیف باشد و به استفاده از یک ژل لوبریکانت تا حد زیادی مشکل حل شود، گاهی هم در موارد شدید نیاز به درمانهای بیشتری هست.

به هرحال واژینیسموس یک اختلال غیر ارادی است که اقدام برای درمان آن کاملا ارادی است. هیچ لزومی ندارد که شما برای تمام عمرتان از رابطه‌ای که باید منبع لذت باشد درد بکشید و تمام مدت چیزی نگویید. لطفا برای خودتان ارزش قائل شوید و این موضوع بسیار ساده را یک تابو ندانید و برای درمانش اقدام کنید.

اگر احساس میکنید به این بیماری مبتلا هستید یا علائمی از دخول دردناک دارید، پیشنهاد میکنیم به کلینیک دکتر زرگنج فرد که از بهترین و با تجربه‌ترین متخصصان زنان و زایمان در ایران و استاد دانشگاه هستند مراجعه کنید.

در کلینیک زر شما در فضایی کاملا آرام و شیک ویزیت میشوید، راهکارهای درمانیتان را دریافت میکنید و درکنار درمان شدنتان خدمات مشاوره رایگان ما را نیز دریافت میکنید. بازهم میگوییم که واژینیسموس یک بیماری عجیب و غریب و غیرقابل درمان نیست، اما برای درمان سریع و قطعی آن نیاز به مشاوره و ویزیت توسط یک فرد با تجربه است. برای درمان قطعی واژینیسموس یا همان دخول دردناک، به کلینیک دکتر زرگنج فرد در میدان هروی مراجعه کنید.

آدرس: تهران، پاسداران، میدان هروی، برج هروی، ورودی B، طبقه دوم

تلفن تماس: ۰۲۱۲۲۹۳۰۱۶۱ – ۰۲۱۲۸۱۱۱۶۱۵

 
به نظر می رسد شما در خصوص سلامت جنسی ناحیه ژنیتال سوالاتی دارید .

می توانید با کلیک روی لینک زیر ، شماره تلفن همراه خود را بگذارید تا مشاوران ما ظرف 24 ساعت با شما تماس بگیرند .

در ادمه بررسی می کنیم :
 • واژینیسموس چیست؟
 • انواع واژینیسموس
 • تفاوت دیسپارونیا با واژینیسموس چیست؟
 • علت واژینیسموس چیست؟
 • علائم واژینیسموس
 • راه تشخیص واژینیسموس توسط متخصص زنان
 • درمان قطعی واژینیسموس با دکتر افسانه زرگنج فرد
 • بهترین دکتر زنان تهران برای درمان واژینیسموس
 • واژینیسموس چیست؟
 • انواع واژینیسموس
 • تفاوت دیسپارونیا با واژینیسموس چیست؟
 • علت واژینیسموس چیست؟
 • علائم واژینیسموس
 • راه تشخیص واژینیسموس توسط متخصص زنان
 • درمان قطعی واژینیسموس با دکتر افسانه زرگنج فرد
 • بهترین دکتر زنان تهران برای درمان واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس (Vaginismus) یا واژینیسم که عموم آن را به نام دخول دردناک نیز می شناسند نوعی اختلال جنسی است که در آن واژن در برابر هر گونه جسم خارجی به صورت غیرارادی و خود به خود منقبض می شود. این انقباض مانع از برقراری رابطه جنسی می شود یا رابطه را بسیار دردناک می کند؛ به همین دلیل زن از برقراری رابطه جنسی ترس دارد. این اختلال می تواند زندگی زناشویی را با مشکل مواجه کند و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس زن، ناراحتی و عصبانیت او شود. این اختلال حتی از بارداری هم جلوگیری می کند.

افرادی که با مشکل واژینیسموس یا دخول دردناک مواجه اند، در هنگام معاینه نیز با مشکل مواجه اند زیرا معاینات لگنی و یا معاینات رحمی در این افراد بسیار دردناک است. در بعضی از زنان این مشکل تنها به رابطه جنسی محدود می شود، یعنی امکان استفاده از کاندوم و تامپون وجود دارد اما نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند.

واژینیسموس

انواع واژینیسموس

واژینیسموس به دو دسته تقسیم می شود:

واژینیسموس اولیه:

زمانی که هیچ گونه دخول واژینال صورت نگرفته است.

واژینیسموس ثانویه:

زمانی که یک بار دخول واژینال انجام شده اما دیگر امکان آن وجود ندارد و علت آن می تواند عوامل مختلفی از جمله جراحی و آسیب.
واژینیسموس در بعضی از زنان بعد از یائسگی اتفاق می افتد. زمانی که سطح هورمون استروژن کاهش پیدا می کند، نبودن ماده روان کننده واژینال و همچنین از بین رفتن حالت کشسانی واژن باعث می شود که مقاربت دردناک، ترس آور یا حتی غیرممکن شود. این امر باعث بروز مشکل واژینیسموس در بعضی زنان می شود.

تفاوت دیسپارونیا با واژینیسموس چیست؟

دیسپارونیا (dyspareunia) یا دیسپارونی واژه پزشکی برای نزدیکی دردناک است و اغلب بسیاری آن را با واژینیسموس اشتباه می گیرند. اما باید گفت که دیسپارونی و واژینیسموس با هم تفاوت دارند. واژینیسموس زیر مجموعه ای از دیسپارونیا است. در واقع دیسپارونیا یک واژه کلی است که برای رابطه جنسی دردناک به کار می رود و زمانی از آن استفاده می شود که زن در بافت مخاطی واژن و یا لایه خارجی آن دچار درد شود. این در حالی است که واژینیسموس انقباض خود به خودی عضلات واژن و گرفتگی آن ها است. علت دیسپارونیا می تواند وجود کیست، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن باشد.

علت واژینیسموس چیست؟

هنوز علت واژینیسموس به طور دقیق مشخص نیست اما می تواند با موارد زیر مرتبط باشد:

 1. تجربه تجاوز جنسی یا آسیب رسیدن به واژن
 2. تجربه مقاربت دردناک
 3. عوامل مربوط به احساسات زن
 4. آندومتریوز ( رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم)
 5. خشکی واژن

در بعضی از زنان علت مستقیم و اصلی برای این بیماری پیدا نشده است. زمانی که برای درمان واژینیسموس اقدام می کنید، یک متخصص زنان و زایمان خوب ابتدا معاینه بالینی انجام می دهد و از شما در مورد سابقه پزشکی و جنسی سوالاتی می پرسد. بررسی سوابق به دکتر زنان کمک می کند تا علت انقباض واژن را دریابد.

علائم واژینیسموس

انقباض غیرارادی و خود به خودی عضلات واژن اولین علامت ابتلا به واژینیسموس است اما شدت ابتلا در هر زن متفاوت است. در تمامی افراد، تنگ شدن و انقباض واژن، دخول را سخت یا دردناک می کند.

اگر به واژینیسموس مبتلا باشید، نمی توانید انقباض عضلات واژن را کنترل کنید و عضلات به صورت غیرارادی منقبض می شوند.

البته واژینیسموس علائم دیگری نیز دارد که ترس از دخول واژینال یا کاهش میل جنسی نسبت به دخول از جمله آن ها می باشد.

زنانی که با مشکل واژینیسموس مواجهند، اذعان می کنند که در هنگام ورود هر چیزی به واژن سوزش یا درد دارند.

البته باید گفت که واژینیسموس ارتباطی با ارضا شدن ندارد. ممکن است با مشکل واژینیسموس مواجه باشید اما با رابطه جنسی دهانی یا خودارضایی به اوج لذت جنسی برسید.

راه تشخیص واژینیسموس توسط متخصص زنان

زمانی که به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنید، ابتدا شرح حالی گرفته می شود و سوالات زیر را از شما می پرسد:

ابتدا چه زمانی متوجه مشکل شدید؟
هر چند وقت یک بار این اتفاق برایتان می افتد؟
چه چیزی این مشکل را تشدید می کند؟
معمولا پزشک در مورد تجربه ارتباط های جنسی از شما سوال می کند که این سوالات شامل تجربه تجاوز جنسی و مورد آزار قرار گرفتن نیز می باشد.

به طور کلی برای تشخیص دقیق و درمان نیاز به معاینات لگنی است. اگر زنی با مشکل واژینیسموس مواجه باشد، در زمان معاینات لگنی نگران و مضطرب می شود و می ترسد. بهترین متخصص زنان زمانی که متوجه شود با مشکل واژینیسموس مواجه هستید، معاینه را به آرامی هر چه ممکن انجام خواهد داد و یا گاهی از شما می خواهد خودتان کمک کنید تا ابزارهای پزشکی به داخل واژن بروند تا معاینه راحت تر انجام شود.

در معاینه، متخصص زنان وجود هر گونه عفونت یا زخم را بررسی خواهد کرد. اگر مشکل فرد واژینیسموس باشد، هیچ گونه علت فیزیکی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد و پزشک علل دیگری برای علائم شما پیدا خواهد کرد.

ورزش کگل برای درمان واژینیسموس
ورزش کگل برای درمان واژینیسموس

درمان قطعی واژینیسموس با دکتر افسانه زرگنج فرد

واژینیسموس یک اختلال جنسی قابل درمان است. درمان معمولا با آموزش و مشاوره همراه است و در کنار آن درمان های دیگری نیز وجود دارد. در ادامه به بررسی راه های درمان این مشکل می پردازیم:

1. مشاوره و سکس تراپی

برای درمان واژیینسم، یکی از موثرترین راه ها مراجعه به یک متخصص و سکس تراپیست برای درمان مشکلاتی است که ریشه در اختلالات روحی و روانی دارند. اگر مشکل واژینیسموس علت فیزیکی داشته باشد، متخصص زنان با راه های مناسب مشکل را درمان می کند اما اگر انقباض های واژینال غیر ارادی باشد و به مشکلات روحی فرد مرتبط باشد، حتما باید درمان به کمک روانشناس خوب انجام شود.

گاهی نیاز است که برای رفع مشکل، آموزش ها و مشاوره ها به زوجین همزمان ارائه شود؛ آموزش هایی مانند نحوه صحیح برقراری رابطه جنسی و معاشقه صحیح پیش از دخول.

2. پروتز درمانی

گاهی به تشخیص متخصص زنان برای گشاد کردن واژن و کاهش درد و درمان واژینیسموس از پروتزهای مخصوص استفاده می شود. این کار باید توسط یک متخصص زنان و زایمان مجرب انجام شود.

3. استفاده از لوبریکانت و ژل های مرطوب کننده

ژل های لوبریکانت یا روان کننده کمک می کند تا افرادی که با مشکل خشکی واژن مواجهند، با روان تر شدن واژن دخول راحت تر انجام شود. خشکی واژن یکی از مهم ترین علل بروز واژینیسموس است که با درمان آن مشکل حل خواهد شد.

4. استفاده از آب گرم برای آرام شدن عضلات

یکی از راه های موثر برای آرامش یافتن حین رابطه جنسی، نشستن به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان آب گرم پیش از مقاربت کمک می کند تا عضلات لگن و واژن شل شود و رابطه جنسی بهتر و بدون درد و ترس داشته باشید.

5. ورزش کگل

تمرینات کگل کمک می کند تا زن کنترل بیشتری بر ماهیچه های کف لگن خود داشته باشد. این تمرینات باعث می شود تا ماهیچه های کف لگن فشرده و سپس آزاد شود و به این ترتیب عضلات کف لگن را تقویت می کند. انجام حداقل 4 ماه تمرین کگل نتایج بسیار خوبی بر درمان واژینیسموس خواهد داشت.

6. تزریق بوتاکس به واژن

همان طور که می دانید سم بوتولینوم که با نام تجاری بوتاکس عرضه می شود، با تزریق به عضلات ناحیه خاص باعث فلج شدن موقت عضلات می شود. با تزریق بوتاکس به واژن، عضلات این ناحیه فلج می شود و مشکل واژینیسم درمان خواهد شد. این تزریق معمولا هر 6 ماه یا هر 12 ماه یک بار باید تمدید شود تا واژینیسموس برای همیشه درمان شود.

7. درمان آندومتریوز

آندومتریوز اختلالی است که در آن بافت داخل رحم در قسمت بیرون از رخم رشد می کند و همین امر باعث می شود که رابطه جنسی بسیار دردناک شود. با جراحی و برداشتن این بافت اضافی، واژینیسموس درمان خواهد شد.

8. جراحی بزرگ کردن واژن

گاهی بنا بر تشخیص متخصص زنان واژن به دلایل مختلف از جمله سابقه جراحی قبلی مسدود شده است. به کمک جراحی، واژن بزرگ می شود و واژینیسم درمان خواهد شد.

9. آر اف واژن

بهترین و موثرترین روش درمان واژینیسم روش RF واژن است که به کمک دستگاهی با همین نام انجام می شود. دستگاه RF به کمک امواج الکترومغناطیسی کار می کند؛ این امواج به عضلات واژن تابیده می شوند و بافت واژن را تغییر می دهند و اختلال واژینیسم را درمان می کنند. در واقع دستگاه آر اف باعث شل شدن عضلات واژن می شود و به این ترتیب واژینیسموس را درمان می کند. RF به دلیل مزایای زیر بهترین روش درمان واژینیسموس شناخته شده است:

 1. درمان قطعی واژینیسموس شدید و قدیمی
 2. درمان سریع و موثر در تعداد جلسات کم
 3. بدون هیچ گونه عارضه
 4. بهبودی و تغییر واضح بعد از یک جلسه درمان
 5. بعد از درمان واژینیسموس با RF دیگر نیازی به انجام تمرین کگل نخواهید داشت.

بهترین دکتر زنان تهران برای درمان واژینیسموس

واژینیسموس اختلالی است که می تواند زندگی زناشویی و همچنین زندگی طبیعی یک زن را با مشکل مواجه کند. اگر در مراحل اولیه برای درمان این مشکل اقدام کنید، خیلی زود نتایج مطلوب را دریافت خواهید کرد. فراموش نکنید که هر گونه اختلال زنان باید توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود تا مشکل به صورت ریشه ای و به شیوه ای صحیح درمان شود. یک متخصص خوب زنان با تشخیص صحیح علت واژینیسموس بهترین شیوه برای درمان را به کار خواهد بود. در نتیجه، پیش از هر گونه اقدام، به خوبی تحقیق و بررسی کنید تا یک متخصص خوب و حرفه ای را برای درمان انتخاب کنید. دکتر افسانه زرگنج فرد با قریب به 30 سال سابقه و تجربه در این زمینه ، می تواند بهترین گزینه برای شما باشد . 

جمع بندی

زگیل تناسلی در زنان یکی از انواع بیماری‌ های عفونی و واگیردار است که به دلیل وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در اندام‌ های تناسلی زنان شکل می‌ گیرد. نکته مهم دیگری که برای معاینه دوره‌ ای خانم‌ ها اهمیت دارد، وجود زگیل تناسلی زنان در ناحیه واژن و دهانه رحم است که به چشم نمی‌ آیند. ایمیکیمود، پودوفیلین، پودوفیلوکس و تری‌ کلرواستیک‌ اسید یا (TCA) در درمان دارویی زگیل تناسلی زنان کاربرد دارند. هرچند جراحی و کرایوتراپی هم برای درمان استفاده می‌ شوند.

محبوب ترین مقالات

به وقت ملاقات نیاز دارید؟

درخواست وقت ملاقات

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*

در صورتی که از خانم دکتر افسانه زرگنج فرد نوبت برای درمان قطعی واژینیسموس میخواهید ، لطفا شماره تلفن همراه خود را بگذارید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و برای شما با توجه به ساعات و روزهای خالی ، نوبت بگذارند .

 

 

مشاوره رایگان ( از ساعت 9 الی 20 )

رسالت ما در مجموعه دکتر زرگنج فرد انجام خدمات درمانی زنان با حفظ استاندارد و اولویت سلامت مراجعین عزیز می باشد که در جهت تحقق این رسالت تیمی متشکل از پزشکان و متخصصین و کادر مجرب با به کارگیری جدیدترین روش های علمی ، فعالیت خود را آغاز نموده است . هدف دکتر زرگنج فرد، حفظ سلامتی مراجعان در عین تامین خواست ایشان برای نیل به حداکثر طراوت و شادابی است.

روزهای کاری

شنبه - پنجشنبه : 20.30 - 09.00
جمعه و ایام تعطیل : فقط با هماهنگی قبلی
خانه
حساب کاربری
خدمات
جستجو